Günümüz popüler müziğinde 'Cover'
Term 'Cover' in today's popular music
- Tez No: 849462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN ERGİN TALAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde müziğin endüstrileşmesin de şarkıların ve enstrümanların ortaya koyduğu verimin sonucunun kitlelere göre azalması ve çoğalması sonucu ortaya çıkan“cover”kavramı yorumlanmaya, yeni tarz ve bakış açılarına ithafen kendi güncelliğinde devamlı olarak müzik tarzlarının kendi alanlarında gelişimini sürdürerek devam etmektedir. Bu çalışmada, günümüz popüler müziğinde 2000 ve 2021 yılları arasında“cover müzik”teriminin her geçen gün popüler kültürde çeşitlilik olarak farklı tarzlarda üretilen ve tüketilen eserlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda belirlenen müzik türlerinde toplamda 418 eser incelenmiştir. Bu inceleme sırasında bulgular nitel araştırma yöntemlerinden tarihsel karşılaştırmalı araştırma modeli kullanılarak döküman incelemesi yapılarak elde edilmiştir. Araştırma kapsamında 2000 ve 2021 yılları arasındaki gelişmelerin ayrı bir önem taşıdığı bu tezde, popüler kültür ve cover müziğin etkilerinin çeşitli yönleriyle incelenmesi aynı zamanda bu alandaki boşluğun doldurularak bilgi birikimine katkıda bulunması düşünülmektedir. Yapılan çalışma sonucunda Türkiye'de albüm satışlarındaki yetersizlik ve yeni beste bulma sıkıntısından dolayı sanatçıların geçmiş dönemlerde gündemde olan şarkıları kendi yorumlarıyla piyasaya çıkarmaları anlaşılmıştır. 2000- 2021 yılları arasında kültür ve insan ilişkisinden yola çıkarak kitle kültürü, popüler kültürün müzik sanatı üzerinde etkisi ve bahsedilen yıllar arasında popüler müziğin cover müziğe etkilerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in the industrialization of music, the concept of“cover”, which emerged as a result of the decrease and increase in the efficiency of songs and instruments compared to the masses, continues to be interpreted and continues to develop in its own field of musical styles, dedicated to new styles and perspectives. In this study, it is aimed to reveal the sample works produced and consumed in different styles as a variety of the term“cover music”in popular culture between 2000 and 2021 in today's popular music. For this purpose, a total of 418 works in determined musical genres were examined. During this analysis, the findings were obtained by document analysis using the historical comparative research model, one of the qualitative research methods. It is intended that this thesis, in which the developments between 2000 and 2021, are of particular significance, will examine the effects of popular culture and cover music from a variety of angles and add to the body of knowledge by filling a knowledge gap in this area. In consequence of the study, it is understood that because of inadequacy and the problem of finding a new composition, artists publish the songs that already been popular in earlier peri-ods with their own style. Based upon the relationship between culture and people in the years between 2000 and 2021, mass culture and popular culture's effect on the art of music, and popular music's influence on cover music are obtained.