Sinema'da elektronik müzik kullanımı
The Use of electronic music in cinema
- Tez No: 112935
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET 1970'li yıllarda film müziğinde klasik orkestral müziğe alternatifler arayışına girişilmiş ve popüler müziğe ait bazı türler beyazperdede yer almaya başlamıştı. Çağdaş sinemada günümüze ait olgular işleniyor, caz ve klasik müzik gibi türler artık anlatılmak isteneni ifade etmekte güçleniyordu. Ken Russel'ın“Tommy”ve“Listzomania”isimli müzikallerinde Rock gündeme gelirken, New York'lu bir polis'in hikayesini anlatan 1971 tarihli“Shaft”, Isaac Hayes 'in pop-soul müziğini siyahi kanun adamının macerasına başarıyla eşliyordu. Milos Forman'ın Hair müzikalinde ise modernize edilmiş Gospel şarkılar yer alıyordu. Dönem, pop müzikte Pink Floyd ve Led Zepplin gibi grupların synthesizer' ı yoğunca kullandıkları, bazı sanatçıların ise 'elektronik müzik, uzay müziği' gibi adlar altında çalışmalarını sergiledikleri dönemdi. 70'lerin ikinci yarısıyla birlikte elektronik müzikte Jean Michel Jarre ve (şarkıcı Donna Summer için parçalar bestelemesinin yanı sıra solo plaklar da yapan) Giorgio Moroder özgün stilleriyle bu müzik türüne yenilikler getirdiler. Dönem için henüz tanınmamış bir yönetmen olan Alan Parker, besteci Giorgio Moroder ile ortak çalışması sonucu 1977 yılında çağdaş elektronik müziği ya da diğer adıyla New Age 'i sinemaya sokan ilk film olan“Midnight Express/Geceyarısı Ekspresi”ni gerçekleştirdi. Filmin Oskar kazanan müziği o kadar beğenildi ki gerek Moroder, gerekse o zamana kadar solo albümler yapan Vangelis gibi müzisyenlerin çalışmalarını içeren filmler kısa zamanda piyasayı sardılar. 1980'li yıllar ağırlıklı olarak bu iki sanatçının popüler olduğu ve New Age'de başka isimlerin de yetiştiği,“Sinema' da New Age'in Altın Yılları”dır. Klasik müzik gibi film müziğine uygun olan bir tür olan New Age, film müziğinde popüler müziği arayan seyirciyi müziğe doyurdu. Sinema'da modern müziğe hasret seyirci elektronik tınılara dört elle sarıldı. 80'lerin sonu, doksanların başıyla birlikte, New Age müziği, akustik enstrümanlara da yer veren, bir boyut kazandı. Akustik New Age olarak adlandırılan bu tür kısa zamanda film müziğine de yansıdı. Hans Zimmer'in B.Levinson'un“Rain Man/Yağmur Adam”filmindeki çalışması ya da Mark Isham'ın (yönetmen B.Abted'in)“Nell'i için bestelediği müzik bu eğilimin ilkleriydi ve günümüzde de (Zimmer'in ”Gladyatör" deki çalışması gibi) sürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the early 70' s a search for the new alternatives in film music was on and different types of Pop Music has started to appear in cinema. Classical or Jazz was far from being satisfactory on accompanying the contemporary issues that modern cinema covers. Rock was in films like K. Russell's musicals“Tommy”and“Listsomania”while Isaac Hayes' pop-soul themes was heart in“Shaft”; modern- gospel sounds was surrounding the M. Forman musical“Hair”. It was an era that bands such as Pink Floyd and Led Zepplin was employing the synthesizers while some composing a new type under the names such as“Electronic Music”or“Space Music”. By the late 70' s Jean Michel Jarre and Giorgio Moroder has enriched this music with their unique styles and understanding. Alan Parker; who wasn't a famous director at the time worked together with Giorgio Moroder on Midnight Express and happned to be the director of the very first film ever composed with contemporary electronic music; New Age. Moroder' s music has earned the film an Oscar and it's success has led the Vangelis - whose career was all about his solo albums until the time - to score the films and to became another successfull name of the field besides Moroder. 80 's; en era that new composers has grown on electronic film scoring besides Moroder and Vangelis, can be considered as the“Golden Years of New Age in Cinema”. New Age which is very suitable to use in film music such as classical-orchestral music has captured the audience grown with or demanding the Pop on films. By the late 80' and early 90's New Age earned an authentic dimention employing acoustic instrumens besides synthesizers and takes it's influencal base from the folk music of the different countries; mainly Celtic Music of Ireland. However, forms and styles was still belonging to electronic music. This new style called Acoustic New Age has found itself in the Film Music in a short period of time. Hans Zimmer's music in B.Levinson's“Rain Man”or Mark Isham's work in Brian Apted's“Nell”"can be seen as the very first samples of this new understanding in New Age while Zimmer's score for R.Scott's Gladiator is last.