Ceza muhakemesinde hukuka aykırı delillerin kullanılması ve değerlendirilmesi yasağı
Prohibition of using and evaluating illegal evidence in criminal procedure
  1. Tez No: 849492
  2. Yazar: GÖKHAN AKARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SIRMA GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ceza muhakemesinin amacı, temel hak ve hürriyetleri, insan onurunu koruyarak maddi gerçeği ortaya çıkarıp ceza uyuşmazlığının çözüme kavuşturulmasıdır. Bu amaç yolunda uyuşmazlığa konu olayla ilgili olarak vakıaların ispatlanması gereklidir. Bu bağlamda ceza muhakemesinde ispat önemli rol oynamaktadır. Ceza muhakemesinde ispat faaliyetinde delil serbestisi kabul edilmiştir. Bu serbesti sınırsız ve keyfi olmayıp hukuk devletinin gereği olarak sınırlandırılmıştır. İspat, ceza muhakemesinin temel ilkeleri ışığında hukuka uygun olarak yürütülmesi gereken bir süreçtir. Hukuka aykırı olarak elde edilen delillerin ceza muhakemesinde, ispat sürecinde kullanılamayacağı ve değerlendirilemeyeceği kabul edilmektedir. Hukuka aykırı bir şekilde elde edilen delillerin ceza muhakemesinde ispat faaliyetinde kullanılıp kullanılamayacağı uygulamada ve doktrinde tartışmalıdır. Biz de bu çalışmamızda hukuka aykırı delillerin ceza muhakemesindeki konumunu doktrinsel tartışmalarla ve uygulamadan örneklerle somutlaştırmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The purpose of criminal procedure is to reveal the material truth and resolve criminal disputes while protecting fundamental rights and freedoms and human dignity. For this purpose, the facts regarding the incident in dispute must be proven. For this reason, proof plays an important role in criminal procedure. Freedom of evidence has been accepted in the proving activity in criminal procedure. This freedom is not unlimited and arbitrary, but is limited as required by the rule of law. Proof is a process that must be carried out in accordance with the law in the light of the basic principles of criminal procedure. It is accepted that evidence obtained illegally cannot be used or evaluated in criminal proceedings. It is controversial in practice and doctrine whether evidence obtained illegally can be used as proof in criminal proceedings. In this study, we will try to concretize the position of illegal evidence in criminal procedure with discussions in doctrine and examples from practice.