A novel optimization model for sustainable life cycle design: Circular economy case study in the automotive industry
Sürdürülebilir yaşam döngüsü tasarımı için özgün bir optimizasyon modeli: Otomotiv endüstrisinde döngüsel ekonomi vaka çalışması
  1. Tez No: 849500
  2. Yazar: GÜLSELİ İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA EREN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Döngüsel Ekonomi (CE), mevcut malzemelerin ömrünün uzatılmasını, yeniden kullanılmasını, onarılmasını, yenilenmesini ve geri dönüştürülmesini içeren bir üretim ve tüketim modelidir. Bu konsepte göre geliştirilen ağ modelleri sürdürülebilirlik, kaynak verimliliği, atık yönetimi ve inovasyon gibi konuların sağlanmasında önemli rol oynayarak, bu konseptin uygulanmasına yardımcı olan yöntemler içerir. Dolayısıyla bu modeller ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma çabalarının odak noktalarındandır. Günümüzde otomotiv sektörü ekonomik sorunların yanı sıra kaynak kullanımı, atık yönetimi ve çevresel etkiler konularında da sorunlarla karşı karşıyadır. Bu nedenle Döngüsel Ekonomi ağ modellerinin bu sektördeki merkezi rolü yadsınamaz. Bu çalışma öncelikle üretim sektöründe sürdürülebilirlik ve Döngüsel Ekonomi ilkeleriyle uyumlu ağ optimizasyonuna odaklanan çalışmaların bir incelemesi sunmaktadır. Döngüsel Ekonomi'nin otomotiv sektöründe pratikte uygulanmaya başlanmış olmasına rağmen litaretürde kapsamlı modellere rastlanmamıştır. Bu çalışma, otomotiv sektörüne özel döngüsel bir ağ tasarımı ve optimizasyon modeli ortaya koyarak literatürdeki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Önerilen model, önceki çalışmalardan farklı olarak otomobilin tek bir parçasını değil, belirlenmiş bir araba modelinin üretiminin tümünü kapsamaktadır. Bu özgün ağ modeli için kâr maksimizasyonu amaçlı bir karma tamsayılı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Doğrusal programlama modeli bir vaka çalışmasıyla gösterilmiş ve LINGO 19.0 kullanılarak global optimal çözüm bulunmuştur. Son olarak, geri dönüşüm ve tekrar kullanım oranlarına ilişkin senaryolar tasarlanarak bunların amaç fonksiyonuna etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Circular Economy (CE) is a production and consumption model that involves extending the lifespan, reusing, repairing, renewing, and recycling existing materials. Network models developed in this concept involve methods that help to implement this concept by playing important roles in ensuring issues such as sustainability, resource efficiency, waste management and innovation. Hence, these models are the focal points of efforts to achieve economic, environmental, and social sustainability goals. Today, the automotive industry faces problems regarding resource use, waste management, and environmental impacts, in addition to economic problems. Therefore, the pivotal role of CE network models within this sector is undeniable. This study primarily provides a review of studies focused on network optimization compatible with sustainability and CE principles in the manufacturing sector. Although CE has started to be implemented in practice in the automotive industry, comprehensive models are not found in the literature. This study aims to fill the gap in the literature by providing a circular network design and optimization model specifically for the automotive industry. In contrast to previous studies, the proposed model does not include a single part in the automobile but rather includes the entire production of a specified car model. A mixed-integer linear programming model with a profit maximization objective is developed for this novel network model. The linear programming model is illustrated with a case study and global optimal solution is found using LINGO 19.0. Finally, scenarios regarding recycling and reuse rates are designed and their effects on the objective function are determined.