Manisa ili Gölmarmara sulak alan sistemindeki zamansal alan değişimlerinin uzaktan algılama teknikleri ile belirlenmesi
Determination of temporal area changes in Manisa province Gölmarmara wetland system by using remote sensing techniques
  1. Tez No: 849522
  2. Yazar: NURTEN UZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sulak alanlar dünyanın en zengin ve üretken ekosistemleri olup, pek çok işleve ve değerlere sahiptir. Sulak alan ekosistemlerinin son yıllara kadar önemi yeterince anlaşılamamıştır. Nüfusun hızlı artışı, suya olan talebin artması, tarım alanlarına ihtiyacın çoğalması, sulak alanları kurutma olayları gibi nedenlerden dolayı sulak alanlar zarar görmüştür. Bu olaylar sulak alanların ekolojik ve ekonomik değerlerini etkilemiştir. Sulak alanları besleyen kaynakların içme suyu temininde veya sulamada kullanılması ya da üzerlerine barajların yapılması ile su akışı azalmakta, sulak alanlarda su sıkıntısı yaşanmakta ve sonuç olarak çoğu sulak alan kurumaktadır. Gölmarmara Gölü sahip olduğu işlev ve değerlerinden dolayı“Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan”statüsünde yer almaktadır. Gölmarmara gölü yakın çevresindeki yerleşim alanlarından dolayı insan faaliyetlerinden kaynaklı pek çok sorun ile karşı karşıyadır. Bu çalışmada Gölmarmara Gölü sulak alanındaki 1995-2020 yılları arasındaki alansal değişim uzaktan algılama teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda sulak alanın 4731 ha'dan 2665 ha'a kadar azaldığı belirlenmiştir. Suyun çekildiği bölgeler ise tarım arazilerinde dönüştürülmüş ve %70'lik kısmı kapsadığı hesaplanmıştır. Ayrıca sahanın bazı kuruyan kısımlarında ağaçlandırma çalışmaları yapılarak orman yapısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Sulak alan miktarındaki değişimde iklim değişikliği ve insan faaliyetleri ile ilişki değerlendirilmiş ve sonuç olarak Gölmarmara Gölü sulak alanın yok olmasında iklim faktörlerinden daha çok insan faaliyetlerinin neden olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Wetlands are the richest and most productive ecosystems in the world and have many functions and values. The importance of wetland ecosystems has not been sufficiently understood until recent years. Wetlands have been damaged due to reasons such as the rapid increase in population, the increase in demand for water, the need for agricultural land, and the drying of wetlands. These events have affected the ecological and economic values of the areas. With the use of the resources that feed the wetlands for drinking water supply or irrigation, or the construction of dams on them, the water flow decreases, there is a water shortage in the wetlands and as a result, most wetlands dry up. Lake Gölmarmara has the status of“Wetland of National Importance”due to its functions and values. Lake Gölmarmara is faced with many problems caused by human activities due to the settlements in its immediate vicinity. In this study, the spatial change in Gölmarmara Lake wetland between 1995 and 2020 was investigated using remote sensing techniques. In line with the research, it was determined that the wetland area decreased from 4731 ha to 2665 ha. The areas where the water dried up were converted into agricultural lands and were calculated to cover 70% of the area. In addition, afforestation works are being carried out in some dry parts of the area to create a forest structure. The relationship between climate change and human activities in the change in the amount of wetland area was evaluated and as a result, it was determined that human activities were the cause of the disappearance of Gölmarmara Lake wetland rather than climate factors