Boşanma davasında yargılama usulüne ilişkin kurallar (TMK m.184)
Rules concerning the trial procedure in divorce case (TMK article 184)
  1. Tez No: 849525
  2. Yazar: ÜLKÜ NUR ASLANTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın konusu Boşanma Davasında Yargılama Usulüne İlişkin Kurallar (TMK m.184)'ün incelenmesidir. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk hukukunda boşanma davası sebepleri ve ayrılık davası incelenmiştir. İkinci bölümde medeni usul hukukunda yargılamaya hâkim olan ilkelerin boşanma davaları yönünden incelenmesi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde boşanma davalarında taraf ve dava ehliyeti ile görev ve yetkiye ilişkin düzenlemeler incelenmiştir. Dördüncü bölümde Türk Medeni Kanunu m.184'de yer alan boşanma davasında yargılama usulüne ilişkin kuralların neler olduğu ve bu kurallarının boşanma yargılaması sırasındaki uygulanış biçimleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of the Rules on Trial Procedure in Divorce Case (TMK art. 184). Our study consists of four main sections. In the first part, the reasons for divorce and separation cases in Turkish law were examined. In the second part, the emphasis is on examining the principles that dominate the trial in civil procedure law in terms of divorce cases. In the third part, the regulations regarding the party and litigation capacity and duties and authority in divorce cases are examined. In the fourth chapter, the rules regarding the trial procedure in the divorce case in Article 184 of the Turkish Civil Code and the application of these rules during the divorce proceedings were examined