İşçinin özel hayatının iş sözleşmesinin feshine etkisi
The effect of the private life of the employee on dissolution of the employement agreement
- Tez No: 849524
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 528
Özet
İnsanoğlunun bir birey olarak toplum içinde yaşadığı hayatın dışında, toplumdan uzak bir başına ya da kendi seçtiği çok sınırlı bazı kişilerle yaşadığı bir başka hayatı daha vardır: Özel hayat. Bu hayatın sınırlarını kişi kendisi belirler. Bu kapsamda, kendisine yakın olacak kişileri seçer, sırlarını kendisine saklar ya da sınırlı bazı kişilerle paylaşır, istediği fikre sahip olur ve bunları savunur, istediğini giyer, dilediğinde tatile gider, dilediği yerde ikamet eder. İşte tüm bunlar kişinin özel hayat alanında kalır. Özel hayat insanın özgürlük alanına dahildir. Bu nedenle de bu alan birçok ülkede anayasal düzeyde korunur. Ancak kişi kamusal alana çıktığında kendisi gibi özel hayatı olan kişilerle karşılaşır ve aynı haklara sahip kişilerle arasında bazen menfaat çatışmaları çıkar. Bu menfaatlerin dengelenmesi özgürlükler hukukunun en önemli konularından birini oluşturur. Bu çatışma İş Hukukunda daha da belirgin hale gelir, zira bağıtlamış olduğu iş sözleşmesi ile işçi bir başkasının emir ve talimatı altında ve onun belirlediği koşullarla çalışmayı kabul etmiş demektir. Ancak bu durum işçinin işyerinde ya da iş ilişkisinde özel hayatının korunmayacağı anlamına gelmez. Bu noktada anayasa ile güvence altına alınan haklar iş ilişkisinde de belirir ve her iki tarafın hakları belirlenirken anayasal temel hak ve özgürlükler dikkate alınır.
Özet (Çeviri)
While human beings live as individuals in society, they have another life they live alone away from society: their private life. The individual determines the boundaries of their private life. Choosing people to be close to you, keeping your secrets to yourself or sharing it with others, having any idea you want, wearing what you want, going on vacation whenever you want and staying where you want are within the scope of private life. Since private life is a part of human freedom, this freedom is protected at the constitutional level in many countries. However, when a person enters the public sphere, he encounters people who have private lives like himself, and there is a conflict of interest with those who have the same rights. In the business relationship, this conflict of interest becomes more evident and the question arises of which party's private life should be given priority. At this point, the constitutionally guaranteed right under business law appears and the constitution serves as a guidance while limiting the private lives of the parties.