Boşanma sebebi olarak evlilik birliğinin temelinden sarsılması
The irretrievable breakdown of the marriage union as a ground for divorce
- Tez No: 461191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNSAL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Boşanma sebepleri içinde en yaygın başvurulan boşanma sebebi, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı hukuki sebeptir. Boşanma, boşanmanın dayandığı ilkeler, boşanma sebepleri genel olarak incelenmiştir. Boşanmada, evlilik birliği ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan, boşanma sebebi olarak evlilik birliğini temelinden sarsan nedenler, ilgili yasal mevzuat, Yargıtay içtihatları, doktrin ve uygulamaya yönelik olarak ayrıntılı ve güncel olarak irdelenmiştir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı boşanma davasında yargılama usulü ve alınacak önlemler ile taraflar ve müşterek çocuklar açısından sonuçlarına da değinilerek çalışma konumuz sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most common legal reason for divorcing is the irretrievable breakdown of the marriage union Turkish legal system. In this study the issues such as divorcement, reasons for divorcing and legal basis for divorcement were examined. Some other concepts such as divorce, marriage union and irretrievable breakdown of the marriage union also were analysed. The irretrievable breakdown of the marriage union, which is the primary concern of this thesis, was examined in details, under the contexts of current causes of breakdown, relevant legislation, and especially the doctrine and the case law. The procedural law and the measures which are adopted as consequences of such cases were examined considering the fact that they have a significant impact on children especially.