Fsi analysis and simulation of a fixed-wing uav using composite materials
Kompozit malzemeler kullanılarak sabit kanatlı iha'nın fsı analizi ve simülasyonu
  1. Tez No: 849544
  2. Yazar: ABDULLAH ALI SAADOON SAADOON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, aerodinamik, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) ve Akışkan-Yapı Etkileşimi (FSI) analizine odaklanarak sabit kanatlı drone'ların, özellikle de Boeing MQ-25 Stingray'in tasarımını ve simülasyonunu araştırıyor. Boeing MQ-25 Stingray'in benzersiz bir modeli, SOLIDWORKS yazılımı kullanılarak oluşturuldu ve ANSYS Fluent kullanılarak analiz edilecek ve farklı yazılım araçlarının tek bir projede entegrasyonu sergilenecek. Çalışmanın önemli bir kısmı, özellikle uçak modelinin kanatlarında kompozit malzemelerin kullanımının araştırılmasına ayrılmıştır. Geleneksel malzemeler ile kompozit malzemeler arasındaki karşılaştırma, kompozit malzemeler kullanıldığında hem yapısal hem de aerodinamik özelliklerde net bir iyileşme göstermeyi amaçlamaktadır. Bulguların, drone tasarımında malzeme seçiminin önemini ve kompozit malzemelerin üstün performansını vurgulaması bekleniyor. Bu tezde kullanılan yöntemler tasarım, simülasyon ve malzeme seçimi ile ilgili zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Sonuçların, havacılık uygulamalarında daha iyi aerodinamik ve yapısal performans elde etmek için doğru malzemelerin seçilmesine yönelik daha fazla araştırma için güçlü bir temel sağlaması bekleniyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the design and simulation of fixed-wing drones, specifically the Boeing MQ-25 Stingray, with a focus on aerodynamics, Computational Fluid Dynamics (CFD), and Fluid-Structure Interaction (FSI) analysis. A unique model of the Boeing MQ-25 Stingray is created using SOLIDWORKS software and is to be analysed using ANSYS Fluent, showcasing the integration of different software tools in one project. A significant portion of the study is dedicated to exploring the use of composite materials, especially in the wings of the aircraft model. The comparison between traditional materials and composite materials aims to show a clear improvement in both structural and aerodynamic properties when composite materials are used. The findings are expected to highlight the importance of material selection in drone design and the superior performance of composite materials. The methods used in this thesis aim to address the challenges related to design, simulation, and material selection. The results are anticipated to provide a strong foundation for further exploration into choosing the right materials to achieve better aerodynamic and structural performance in aerospace applications.