Improving the performance of the absorption cooling plant operating on concentrated solar power CSP systems
Konsantre güneş enerjisi CSP sistemleriyle çalışan absorpsiyonlu soğutma tesisinin performansının artırılması
  1. Tez No: 849545
  2. Yazar: SAAD HASAN MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Güneş enerjili soğutma sistemleri, çeşitli sistem bileşenlerinin birbirine nasıl bağlandığına ve uygulanan kontrol metodolojisine bağlı olarak tasarım ve çalışma özellikleri açısından çok çeşitli olanaklar sunar. Bu özel araştırma, güneş destekli tek etkili absorpsiyonlu soğutma sisteminin performansını araştırmak ve değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir simülasyon yazılımı olan TRNSYS'i kullanmaktadır. Çalışma, sistemin gerçek dünya bağlamında uygulanabilirliğini ve etkililiğini değerlendirmek için özellikle 33°19'K ve 44°25'D koordinatlarında bulunan Irak'ın Bağdat şehrine odaklanıyor. Bu çalışmanın en önemli bulgularından biri, soğutma sisteminin hem gündüz hem de gece döngüleri boyunca tutarlı bir çıkış sıcaklığı sağlamasıdır. Kazanın bir termostatın kontrolü altında çalışması bu olağanüstü stabilitenin temel sorumlusudur. Termostat, sabit bir çıkış sıcaklığı sağlamak için kazanın verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve böylece soğutma sisteminin performansını optimize eder. Ayrıca araştırma, yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP) alanı ile genel sistem verimliliği arasında pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koyuyor. Kolektörün alanı arttıkça sistem, güneş ışınımından elde edilen daha fazla ısı kazancından yararlanır. Daha büyük kolektör alanı, güneş enerjisinin daha iyi emilmesine olanak tanır ve bu da sistem verimliliğinin ve soğutma performansının artmasını sağlar. Bu çalışma, kolektör alanının etkisini değerlendirmenin yanı sıra, farklı termal depolama malzemelerinin sistem performansı üzerindeki etkisini de araştırmaktadır. Araştırılan malzemeler arasında erimiş tuzlar en uygun performans özelliklerini sergiler. Erimiş tuzların termal depolama ortamı olarak kullanılması, ısının verimli bir şekilde depolanmasını ve salınmasını mümkün kılar. Bu, güneş destekli absorpsiyonlu soğutma sistemini bir bütün olarak daha verimli ve etkili hale getirir.
Özet (Çeviri)
Solar-based cooling systems offer a diverse range of possibilities in terms of their design and operational characteristics, which are dependent on how the various system components are interconnected, and the control methodology implemented. This particular research utilizes TRNSYS, a widely used simulation software, to investigate and evaluate the performance of a solar-assisted single-effect absorption cooling system. The study is specifically focused on the Iraqi city of Baghdad, located at coordinates 33°19'N and 44°25'E, to assess the system's viability and effectiveness in a real-world context. One of the key findings of this study is that the cooling system maintains a consistent output temperature throughout both day and night cycles. The boiler's operation, which is under the control of a thermostat, is primarily responsible for this remarkable stability. The thermostat ensures that the boiler operates efficiently to maintain a steady output temperature, thereby optimizing the cooling system's performance. Moreover, the research reveals a positive correlation between the concentrated solar power (CSP) area and the overall system efficiency. As the area of the collector increases, the system benefits from a greater heat gain derived from solar radiation. The larger collector area allows for enhanced absorption of solar energy, resulting in improved system efficiency and cooling performance. In addition to assessing the impact of the collector area, this study also explores the influence of different thermal storage materials on system performance. Among the materials investigated, molten salts exhibit the most favorable performance characteristics. Using molten salts as a thermal storage medium makes it possible to store and release heat in an efficient way. This makes the solar-assisted absorption cooling system more efficient and effective as a whole.