Secure data storage in cloud using steganography and visual cryptography
Steganografi kullanarak bulutta güvenli veri depolamave görsel kriptografi
- Tez No: 849555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dijital görüntülerin çeşitli kaynaklardan hassas veriler içermesi nedeniyle, diğerlerinin yanı sıra insani, tıbbi, uydu ve biyometrik, en üst düzeyde bilgi gerektirir. güvenlik. Söz konusu görüntüler çok sayıda güvenlik açığı içeriyor. Bu bulut çağında Bilgi işlem ve sanallaştırma, verileri bilgisayar korsanlarından korumak, etkili bir yöntem gerektirir. Verileri çeşitli bilgisayar korsanlarından korumak için hibrit bir algoritma kullanır. Görsel görüntü şifreleme ve LSB steganografisi koruma için iki temel güvenlik tekniğidir. Yetkisiz erişim ve değişiklikten kaynaklanan hassas görüntüler. Görüntü şifreleme dönüşümleri Steganografi, görüntü verilerini anlaşılmaz bir biçime yerleştirirken, görüntü verilerini varlığını gizlemek için kapak resmi. Dinamik sistemlerin davranışlarının incelenmesi Başlangıç koşullarına son derece duyarlı olan kaos teorisidir. Kaotik sistemler imaj açısından faydalıdır öngörülemeyen ve düzensiz davranışları nedeniyle şifreleme ve steganografi. Bu tez, renkli görüntü şifreleme için yeni ve geliştirilmiş bir sistem önermektedir. kaos teorisine dayanan steganografi. Yeni bir kaotik tabanlı şifreleme algoritması kullanarak, Önerilen yaklaşım, rengi şifrelemek amacıyla rastgele bir anahtar oluşturmak için Lorenz sistemini kullanır. görüntü. Şifrelenmiş görüntü daha sonra yeni bir kaotik tabanlı yöntem kullanılarak bir kapak görüntüsüne gömülür. steganografi algoritması. Stego görüntüsü daha sonra güvenli bir şekilde iletilir veya saklanır. Önerilen sistemin mevcut yöntemlere göre birçok avantajı vardır. Öncelikle daha güvenli ve saldırılara karşı dirençlidir çünkü iki kaotik sistem kullanır: Lorenz sistemi, Henon harita ve yeni şifreleme ve steganografi algoritmaları. İkincisi, daha ölçeklenebilir vi ve nispeten basit bir kaotik sistem olan Lorenz sisteminin kullanılması nedeniyle verimlidir. Üçüncüsü, mevcut resim ve video formatlarıyla daha uyumludur. Bu tez aynı zamanda önerilen sistemin kapsamlı bir performans değerlendirmesini de sunmaktadır. Deneysel sonuçlar, önerilen yaklaşımın oldukça güvenli, ölçeklenebilir ve verimli. Önerilen yöntem aynı zamanda mevcut görüntü ve video formatlarıyla da uyumludur.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that digital images include sensitive data from a variety of sources, including human, medical, satellite, and biometric, among others, they necessitate the highest level of security. The images in question include a multitude of vulnerabilities. In this era of cloud computing and virtualization, securing data from hackers requires an effective method that employs a hybrid algorithm to preserve data from several sorts of hackers. Visual image encryption and LSB steganography are two essential security techniques for protecting sensitive images from unauthorized access and modification. Image encryption transforms the image data into an unintelligible form, while steganography embeds the image data in a cover image to conceal its existence. The study of the behavior of dynamic systems that are extremely sensitive to initial conditions is chaos theory. Chaotic systems are useful for image encryption and steganography due to their unpredictable and erratic behavior. This thesis proposes a new and improved system for color image encryption and steganography based on chaos theory. Using a novel chaotic-based encryption algorithm, the proposed approach uses the Lorenz system to generate a random key to encrypt the color image. The encrypted image is then embedded in a cover image using a novel chaotic-based steganography algorithm. The stego image is then transmitted or stored securely. The proposed system has several advantages over existing methods. First, it is more secure and resistant to attacks because it uses two chaotic systems, the Lorenz system, the Henon map, and the novel encryption and steganography algorithms. Second, it is more scalable vi and efficient due to using the Lorenz system, which is a relatively simple chaotic system. Third, it is more compatible with existing image and video formats. This thesis also provides a comprehensive performance evaluation of the proposed system. The experimental results show that the proposed approach is highly secure, scalable, and efficient. The proposed method is also compatible with existing image and video formats.