Investigation of nano-fluids in shell and tube heat exchangers using cfd simulation
Kabuk içindeki nano akışkanların incelenmesi ve cfd kullanılan boru eşanjörler simülasyon
  1. Tez No: 849556
  2. Yazar: MOHAMMED HAMZAH ABBOOD ABBOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu yüksek lisans tezi, nano-akışkanların ısı eşanjörlerinin çalışma şeklini nasıl geliştirebileceğini incelemektedir. %2 hacim fraksiyonuna sahip Al₂O₃ nano-sıvılarının kullanımına odaklanılıyor. Isı eşanjörleri oynuyor birçok endüstride önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, nano-akışkanların kendileriyle birlikte olup olmadığını araştırıyor. Küçük parçacıkların özel özellikleri, su gibi yaygın sıvılardan daha iyi çalışabilir. ısı aktarıyor. Bunu bulmak için çalışma, esas olarak bilgisayar simülasyonlarını kullanıyor. CAD yazılımı, SOLIDWORKS. Bu yazılım, belirli kabuk ve tüpü tasarlamak için kullanıldı Çalışma için ısı değiştiriciler ve bilgisayar simülasyonlarını çalıştırmak. Bunların amacı Simülasyonlar, nano-akışkanların, özellikle diğer sıvılarla karıştığında nasıl davrandığını görmektir. Isı eşanjörünün içindeki soğuk su gibi. Bu tezin temel amacı, nasıl karşılaştırılacağını belirlemektir. iyi nano-akışkanlar ve normal sıvılar ısıyı aktarır. Aynı zamanda nasıl yapılacağına dair öneriler vermeyi de amaçlamaktadır. Bu sıvıları ısı eşanjörlerinde kullanmak en iyisidir. Avantajlarını ve zorluklarını anlayarak Bu araştırma nano-akışkanları aktarmanın daha iyi ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayan yollarını önermeyi umuyor Endüstriyel ortamlarda ısı.
Özet (Çeviri)
This master thesis examines how nano-fluids can improve the way heat exchangers work, focusing on the use of Al₂O₃ nano-fluids with a 2% volume fraction. Heat exchangers play a crucial role in many industries. This research investigates whether nano-fluids, with their special properties from tiny particles, can work better than common fluids like water in transferring heat. To find this out, the study uses computer simulations, mainly using the CAD software, SOLIDWORKS. This software was used to design the specific shell and tube heat exchangers for the study and to run the computer simulations. The goal of these simulations is to see how nano-fluids behave, especially when they mix with other fluids, such as cold water, inside the heat exchanger. The main goal of this thesis is to compare how well nano-fluids and regular fluids transfer heat. It also aims to give suggestions on how to best use these fluids in heat exchangers. By understanding the benefits and challenges of nano-fluids, this research hopes to suggest better and more energy-saving ways to transfer heat in industrial settings.