Minimum açısal hızlı hareketler
Motions with minimum angular velocity
- Tez No: 849575
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmış ve tez konusu hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, tezin diğer bölümlerinde kullanilacak olan ön bilgiler ve bazı kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayında minimum açısal hızlı çatı (RMF) yardımıyla yörüngesi küresel eğri olan minimum açısal hızlı hareketlerin (RMM) belirlenmesinde B.JÜTTLER,“Rotating Minimizing Spherical Motions”adlı çalışmasında kuaterniyonları kullanmıştır. Yörünge eğrilerinin özel seçilmesi halinde kuaterniyonik helislerin nasıl elde edileceği araştırılmıştır. Bu bölümün son kısmında ise minimum açısal hızlı hareketlerin uygulamasına yer verilmiştir . Dördüncü bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayında minimum açısal hızlı hareketler için elde edilen sonuçlar 3-boyutlu Minkowski uzayında da incelenmiş ve benzer sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci bölümde ise tezden elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter is devoted to the introduction and general information about the subject of the thesis. In the second chapter, preliminaries and some definitions that will be needed for other sections of the thesis are given. In the third chapter, in 3-dimensional Euclidean space,it is given the structure of the motion RMM with the spherical curve orbit by using rotation minimizing frames (RMF).For the determinates of these motions,in“Rotation Minimizing Spherical Motions”by B. JÜTTLER, quaternions have been used. How to obtain quaternionic helices if orbital curves are chosen specifically has been investigated. In the last part of this chapter, an application is given for the Rotation minimizing motion. In the fourth chapter, the results obtained for rotation minimizing motions in 3-dimensional Euclidean space are also examined in 3-dimensional Minkowski space and similar results are obtained. In the fifth chapter, the results which are obtained from the thesis and some proposals are given.