Erken Tunç Çağı'nda Anadolu kamusal yapıları
Public buildings in Early Bronze Age Anatolia
  1. Tez No: 849585
  2. Yazar: MÜRÜVVET GÖKÇE DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 639
Özet
Bu çalışmada Anadolu'da Erken Tunç Çağı'na tarihlenen 18 merkezde kamusal yapılar incelenmiştir. Tezin temel amacı, öncelikle, Erken Tunç Çağı'nda Anadolu kamusal yapılarının ortaya çıkışı, yükselişi ve bu yükselişi meydana getiren ana dinamikleri saptamak; Anadolu'da bölgesel, zamansal, nitelik ve nicelik açısından benzerlikleri ya da farklılıklarını belirlemeye çalışmak olarak belirtilebilir. Erken Tunç Çağı'nın erken evrelerinde birkaç merkezde kamusal yapı görülürken Erken Tunç Çağı'nın ikinci yarısından itibaren bu yapıların olduğu yerleşim sayısının arttığı, neredeyse Anadolu'nun hemen her bölgesinde bir ya da birkaç örnekle temsil edildikleri anlaşılmıştır. Bilindiği gibi Erken Tunç Çağı'nın ikinci yarısı pek çok değişim, devinim ve dönüşünüm yaşandığı oldukça dinamik bir dönemdir. Bu dönemde başta maden kaynakları olmak üzere hammaddeye duyulan ihtiyacın giderek çoğalmasıyla toplumsal karmaşıklık artmış; güçlerini artırmak için bu hammadde kaynaklarına erişimi, birikimi ve dağıtımı kontrol eden yerel ve bölgesel yönetici elitler ortaya çıkmıştır. Bu yönetici elitler ile kamusal yapıların yükselişi ilişkili görülmektedir. Yönetici elitlerin statülerini pekiştirmek için uzak mesafeli etkileşimler içinde oldukları anlaşılmış; idari, ritüel, toplanma, şölen, tören gibi pratiklerini kamusal yapılardan yürüttükleri düşünülmüştür. Anadolu kamusal yapılarının özellikle Erken Tunç Çağı'nın ikinci yarısında aktif olan küresel etkileşimler döneminde hem kendi iç dinamikleri hem çevre kültür bölgelerden etkilenmiş melez bir yapı gösterdikleri; bazı merkezlerde mimarinin fikir olarak aktarıldığı ancak yerel özelliklerin de korunmuş olduğu anlaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Erken Tunç Çağı, Anadolu, Kamusal Yapı, Anıtsal Yapı
Özet (Çeviri)
This study examines public buildings in 18 centres of the Early Bronze Age in Anatolia. The main aim of the thesis is to identify the emergence and rise of public buildings in Anatolia during the Early Bronze Age, the main dynamics that brought about this rise, and to determine their regional, temporal, qualitative and quantitative similarities and differences in Anatolia. While in the early phases of the Early Bronze Age public buildings were observed in only a few centres, the number of settlements where these structures were observed increased from the second half of the Early Bronze Age onwards, and they are represented by one or more examples in almost every region of Anatolia. As is well known, the second half of the Early Bronze Age is a very dynamic period with many changes and movements. During this period, social complexity increased with the growing need for raw materials, especially mineral resources, and local and regional ruling elites emerged to control access, accumulation and distribution of these raw materials in order to increase their power. These ruling elites and the emergence of public structures appear to be related. It is assumed that these ruling elites engaged in long–distance interactions to consolidate their status; it is assumed that they carried out their administrative, ritual, communal, feasting and ceremonial practices from public buildings. It is assumed that Anatolian public buildings showed a hybrid structure, influenced both by their own internal dynamics and by the surrounding cultural regions during the period of global interactions that were particularly active in the second half of the Early Bronze Age; in some centres architectural ideas were transferred, but local features were also preserved. Key Words Early Bronze Age, Anatolia, Public Building, Monumental Architecture