Erken Tunç Çağı'nda Batı ve Orta Anadolu'da depas amphikypellon ve buluntu yerleri depas amphikypellon and locations found in Western and Central Anatolia in the Early Bronze Age
- Tez No: 820829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN KAPUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Depas amphikypellon, Kiklad Adaları, Yunan Anakarası, Trakya, Balkanlar, Batı Anadolu, Orta Anadolu, Orta Fırat bölgesi ve Doğu Levantta Kilikyayı kapsayacak şekilde geniş bir yayılım alanı gösterir. Geniş bir yayılım göstermekle birlikte Erken Tunç Çağı merkezlerinden oldukça az sayıda ele geçtiği ve daha çok Müzelere satın alma yolu ile geldiği bilinmektedir. Erken Tunç Çağı'nda Batı ve Orta Anadolu'da depas amphikypellon ve buluntu yerleri adlı çalışmamızda zamansal süreç kapsamında belirtmiş olduğumuz bölge içerisindeki kazılardan ele geçirilen formun mekânsal bağlamda güncel analizinin yapılarak tipolojisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Depas amphikypellon shows a wide distribution area including Cyclades, Greek Mainland, Thrace, Balkans, Western Anatolia, Central Anatolia, Middle Euphrates region and Cilicia in the Eastern Levant. It is known that although it spreads widely, very few of the Early Bronze Age centers were recovered and mostly came to the museums by purchasing. In our study named depas amphikypellon and its find places in Western and Central Anatolia in the Early Bronze Age, it is aimed to determine the typology of the form obtained from the excavations in the region that we have specified within the scope of the temporal process, by making a contemporary analysis in the spatial context.