A bacterial living therapeutics with engineered protein secretion circuits to eliminate breast cancer cells
Meme kanseri hücrelerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış protein salgılama devreleri sahip yaşayan bakteriyel terapötik
- Tez No: 849592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. URARTU ÖZGÜR ŞAFAK ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kanser tedavisi genellikle potansiyel yan etkiler nedeniyle sınırlamalarla karşılaşır, bu da bilim dünyasını bakteri tabanlı canlı kanser tedavilerine yönlendirir. Ancak, bakterilerin terapötik uygulamalarda tam olarak kullanımı, bir takım zorluklar ile karşılaşır. Bu tez, özellikle meme kanseri hücrelerini hedef alıp ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış yeni bir bakteriyel mekanizmayı tanıtmaya odaklanmaktadır. Yenilikçi yaklaşımımız, Escherichia coli (E. coli) bakterisini, meme kanseri hücrelerinde bulunan HER2 reseptörlerine bağlanan bir Shiga toksini olan HlyE'yi salgılamak üzere değiştirmeyi içerir. Bu bağlanma süreci, Ag43 ototransporter protein sistemi aracılığıyla bakteri yüzeyinde ifade edilen bir nanobody tarafından gerçekleştirilir. Araştırmamız, nanobody molekülünün laboratuvar koşullarında HER2+ hücrelere etkin bir şekilde bağlandığını (in vitro) göstermektedir. Kanser hücrelerinin ortadan kaldırılmasını hedefleyen HlyE'nin salgılanmasını, YebF salgı sistemini kullanarak başarıyla sağlıyoruz. Bu sonuçlar, geliştirdiğimiz bakterilerin, meme kanseri tedavisi için yenilikçi ve umut verici bir strateji olarak önemli potansiyelini vurgular. Bu öncü yaklaşım, kanser terapisi alanında çığır açan bir gelişmeyi temsil eder. Bakterilerin benzersiz özelliklerini kullanarak ve gelişmiş mühendislik tekniklerini uygulayarak, HER2 reseptörü tarafından belirlenen özellikle meme kanseri hücrelerini hedefleyen bir sistem yaratmayı başardık. Çalışmamız, bakteri tabanlı kanser tedavilerinde karşılaşılan geleneksel tedavi yöntemlerindeki zorluklara potansiyel çözümler sunarak, gelecekteki keşif ve geliştirmeler için sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer therapy often faces limitations due to potential side effects, prompting scientific interest in bacteria-based living cancer treatments. Yet, the complete utilization of bacteria in therapeutic applications confronts engineering hurdles. This thesis focuses on introducing a novel bacterial mechanism specifically intended to target and eliminate breast cancer cells. Our innovative approach involves modifying Escherichia coli (E. coli) to secrete a Shiga toxin called HlyE, a pore-forming protein that binds to HER2 receptors found on breast cancer cells. This binding process is facilitated by a nanobody expressed on the bacterial surface through the Ag43 autotransporter protein system. Our research demonstrates the effective binding of the nanobody to HER2+ cells in laboratory conditions (in vitro). Utilizing the YebF secretion system, we successfully leverage the secretion of HlyE, leading to the eradication of the targeted cancer cells. These outcomes emphasize the significant potential of our engineered bacteria as an innovative and promising strategy for breast cancer treatment. This pioneering approach represents a groundbreaking development in the field of cancer therapeutics. By harnessing the unique properties of bacteria and utilizing advanced engineering techniques, we've succeeded in creating a targeted and potent system capable of attacking breast cancer cells specifically marked by the HER2 receptor. Our study lays a robust foundation for future exploration and development in the realm of bacterial-based cancer therapies, offering potential solutions to the challenges encountered in traditional cancer treatment methods.