Mersin balığı yetiştiriciliğinde biofloc teknolojisinin kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of biofloc technology applicability in sturgeon farming
- Tez No: 849617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BERBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Rus mersin balığı (Acipenser gueldenstaedtii, Brandt & Ratzeburg, 1833) değerli havyarı nedeniyle çok talep gören ve eşeysel olgunluğa geç erişen bir türdür. Bu sebeple çiftçilere yem, hastalıklara karşı tedavi ve su kullanımı bakımından yüksek ekonomik maliyet getirmektedir ancak ekonomik maliyet biofloc teknolojisi (BFT) adı verilen çevre dostu bir sistemle azaltılabilmektedir. Bu çalışmada nişasta (BS), melas (BM) ve dekstroz (BD) gibi farklı karbon kaynakları kullanılan gruplarının büyüme performansları ve sağlık karakteristiklerini karşılaştırılmıştır. 8 haftalık çalışmada, ortalama başlangıç ağırlığı 106,44±5,79 g olan balıklar, 21 balık/tank (400 litre/tank) yoğunluğunda tanklara stoklanarak su sıcaklığı 19°C sabitlenmiştir. Denemenin 30. ve 60. günlerinde, büyüme parametrelerini ölçmek için ağırlık tartımları yapılmış ve bağışıklık parametreleri örneklenmiştir. Gruplar ağırlık artışı açısından karşılaştırıldığında BS ve KM (105,51±2,26; 100,50±2,18) kontrol (K) ve BD gruplarına (95,90±2,09; 87,36±2,18) göre daha iyi performans gösterdiği belirlenmiştir (
Özet (Çeviri)
As the Russian sturgeon (Acipenser gueldenstaedtii, Brandt & Ratzeburg, 1833) reaches sexual maturity late, it is reflected as a high economic cost to the farmers, but this high cost can be reduced with an environmentally friendly system called biofloc technology (BFT). In this study, the growth performance and health indicators of biofloc groups using different carbon sources such as starch (BS), molasses (BM) and dextrose (BD) were compared. In the study of 8 weeks, fish with an average inital weight of 106,44±5,79 g were stocked to tanks at a density of 21 fishtank-1. On the 30th and 60th days of the experiment, fish were weight to mesasure the growth variables and sampled for immune variables . No mortality was observed in any group throughout the study. When the groups were compared in terms of weight gain, it was determined that BS and BM (105,51±2,26; 100,50±2,18) performed better than the control (C) and BD groups (95,90±2,09; 87,36±2,18) (