Plant leaf disease detection and classification using deep learning
Derin öğrenme ile bitki yaprak hastalıklarının tespiti ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 849661
  2. Yazar: CEMAL İHSAN SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BİRANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tarım alanında bitki yaprak hastalıklarının tespiti sürdürülebilir bir şekilde yüksek verim ve üretim alabilmek için büyük önem taşır. Otomatize edilmiş bir tespit ve analiz, bitkileri erken aşamada yayılmasını önlemek, tedavi edebilmek, hasarı azaltmak ve mahsul veya orman sağlığını korumak için yardımcı olabilir. Geniş veri setlerinin analiz için kullanılması ve çiftçiler, danışmanlar ve küçük boyuttaki üreticiler tarafından kullanım kolaylığı sağlayan dijital yaprak hastalık tespit uygulamaları artmaktadır. Çalışmamız, tarım sektörü için bitki yaprak hastalıklarını doğru bir şekilde sınıflandıran yeni derin öğrenme modelleri önermektedir. Bu çalışma, yeni evrişimli sinir ağı mimarileri tasarlayarak üzüm ve patates yaprakları ile bitki hastalıklarının tespitine odaklanmasından dolayı özgündür. Gerçek dünya veri setleri üzerinde gerçekleştirilen deneyler, önerilen modellerde, sınıflandırma doğruluğu açısından en son modellere kıyasla ortalama olarak önemli (yaklaşık yüzde 8,6) bir iyileşme sağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Plant leaf disease detection is an important concern to achieve a high yield from crops and production sustainably in agriculture. Automated detection and analysis could be beneficial for early action to prevent spreading, to cure the plant in earlier stages, to reduce the damage, and to protect crop or forest health. Digital leaf disease detection applications are increasing due to the use of wide dataset analysis and easiness of use by farmers, consultants, and small-scale producers. This thesis proposes new deep learning models that correctly classify plant leaf diseases for the agriculture sector. This study is original in that it focuses on the detection of plant diseases for grape and potato leaves by designing new convolutional neural network architectures. The experiments conducted on the real-world datasets showed that a significant (approximately 8.6 percent) improvement was achieved on average by the proposed models compared to the state-of-the-art models in terms of classification accuracy.