Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı tanısında karaciğer dalak atenuasyon oranı ileTyG, FIB-4 ve APRI indekslerinin karşılaştırılması
Comparison of liver spleen attenuation ratio with TyG), FIB-4 and APRI indexes in the diagnosis of non alcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 849664
  2. Yazar: YUNUS EMRE DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM, DR. İSMAİL GÖKHAN KALAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) tanısında birinci basamakta da kullanılabilecek non invaziv bir yöntem olan üst batın tomografideki karaciğer/dalak atenuasyon oranı ile TyG, FIB-4 ve APRI indeksleri arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne 22.09.2022 – 22.09.2023 tarihleri arasında başvuran hastalar retrospektif ve kesitsel olarak değerlendirilerek; üst batın bilgisayarlı tomografisi (BT) olan ve tomografi tarihinin en geç 1 ay öncesi veya sonrasında açlık kan şekeri, trigliserid, hemogram, AST ve ALT bakılmış olan hastalar incelenmiştir. Üst batın BT'de karaciğer sağ lob posteriordan ve aynı kesitte dalaktan atenuasyon ölçümleri Hounsfield unit (HU) birimiyle yapılarak karaciğer/dalak oranı (HUL/S) kaydedilmiştir. HUL/S≤1 olanlar NAYKH ve vaka grubu, HUL/S>1 olanlar NAYKH olmayan ve kontrol grubu olarak kabul edilmiştir. Tüm çalışma grubunun laboratuar değerleriyle trigliserid glikoz indeks (TyG), fibrozis indeksi (FIB-4) ve AST trombosit oran indeksi (APRI) kaydedilerek sosyodemografik verilerle birlikte gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. P0.05). Vaka grubu %56.3 (n=162) hasta olup %58.6'sı (n=95) kadın idi.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been investigated whether there is a correlation between the liver/spleen attenuation ratio in upper abdominal tomography, which is a non-invasive method that can also be used in primary care and TyG, FIB-4 and APRI indices in the diagnosis of NAFLD. Materials and Methods: Patients presented to the Gastroenterology Outpatient Clinic of Istanbul Training and Research Hospital between 22.09.2022-22.09.2023 were analyzed retrospectively and cross-sectionally. Patients who had upper abdominal computed tomography (CT) and had fasting blood glucose, triglycerides, hemograms, AST and ALT performed at least 1 month before or after the date of CT scan were evaluated. On upper abdominal CT, attenuation measurements of the liver from the right lobe posterior and spleen from the same slice were made with Hounsfield units (HU) and liver/spleen ratio (HUL/S) was recorded. Those with HUL/S≤1 were considered as NAFLD and case group and those with HUL/S>1 were considered as non-NAFLD and control group. Laboratory values of triglyceride glucose index (TyG), fibrosis index (FIB-4) and AST platelet ratio index (APRI) were recorded and compared between the groups along with sociodemographic data. SPSS 28.0 program was used in the analysis. P0.05). The case group consisted of 56.3% (n=162) patients and 58.6% (n=95) were female.