Çift mertebeden dağılımlı sapma argümentli neutral diferensiyel denklemlerin salınımlılığı üzerine
On the oscillation of even-order neutral differential equations with distributed deviating arguments
  1. Tez No: 849665
  2. Yazar: MEHMET HÜNERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak fonksiyonel diferensiyel denklemlerin tanım ve sınıflandırılması yapılmış, bu denklemlerin çözümlerinin salınımlılık ve salınımsızlık özellikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra dağılımlı sapma argümentleri içeren fonksiyonel diferensiyel denklemler tanımlanarak, bu denklemlerin çeşitli bilim dallarındaki uygulamalarına örnekler verilmiştir. Yüksek mertebeden (özellikle çift mertebeden) adi ve fonksiyonel diferensiyel denklemlerin salınımlılığı üzerine ortaya konulmuş olan bazı sonuçlar özet halinde sunulmuştur. Tez çalışmasının ana sonuçlar bölümünde, çift mertebeden dağılımlı sapma argümentli neutral bir diferensiyel denklem sınıfı göz önüne alınarak bu denklemin çözümlerinin salınım davranışı ile ilgili yeni karşılaştırma teoremleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların önemi ve uygulanabilirliği örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly the definition and classification of functional differential equations are given, and the oscillatory and non-oscillatory properties of the solutions of these equations are dwelled on. Subsequently, functional differential equations containing distributed deviating arguments are defined and some examples of the applications of distributed deviating arguments in various branches of science are introduced. Then, some existing results in the literature on the oscillation of higher order (especially of even order) of ordinary and/or functional differential equations are presented. In the main results section of the thesis study, by considering a class of even order neutral differential equations with distributed deviating arguments, new comparison theorems have been obtained regarding the oscillatory behavior of the solutions of this equation. Significance and applicability of the results obtained are explained by illustrative examples.