Lenfödem tanısı alan hastalarda akdeniz diyet tedavisininbeslenme durumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mediterranean diet treatment onnutritional status in patients diagnosed with lymphedema
  1. Tez No: 849672
  2. Yazar: HATİCE BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Lenfödem yönetiminde cerrahi ve cerrahi olmayan (konservatif) tedavi yöntemleri kullanılmakla birlikte multidisipliner açıdan bireylerin beslenme durumlarının değerlendirilmesinin tedavinin önemli bir parçası olabileceği düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle planlanan çalışmada, lenfödem tanılı kadınlarda Akdeniz Diyet müdahalesinin lenfödem şiddeti, vücut bileşimi, diyet kalitesi, oksidatif stres ve proinflamatuvar belirteçler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmış ve sekonder lenfödem tanısı olan 30-65 yaş arası 20 kadına Ekim 2020-Ağustos 2023 tarihleri arasında 8 hafta süreyle Akdeniz diyetiyle uyumlu bireysel beslenme tedavisi uygulanmıştır. Çalışma başlangıcı, dördüncü ve sekizinci haftalarda katılımcılarla yüzyüze görüşülerek antropometrik ölçümleri ve vücut bileşim analizleri yapılmış, dinlenme metabolizma hızı (DMH) ölçülmüş, besin tüketimi kayıtları alınmış ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) uygulanmıştır. Ayrıca çalışma başlangıcı ve sonunda bazı oksidatif stres/proinflamatuvar belirteçler değerlendirilmiştir. Bireylerin ortalama diyet yeterlilik oranları (MAR) değerlendirildiğinde diyet müdahalesi öncesi MAR değerinin %74,4 iken; müdahale sonrası dördüncü haftada %75,0'e; sekizinci haftada %77,2'ye yükselmiştir. Bireylerin lenfödem şiddetinde diyet müdahalesiyle anlamlı bir değişiklik gözlenmezken bazı bireylerde azalma görülmüştür (p>0,05). Ayrıca bireylerin DMH değerlerinde müdahale sonrasında artış görülürken (p>0,05), vücut ağırlığında anlamlı bir değişiklik görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Although surgical and non-surgical treatment methods are used in the management of lymphoedema, it is thought that the evaluation of the nutritional status of individuals from a multidisciplinary perspective may be an important part of the treatment. The study aimed to evaluate the effect of Mediterranean Diet intervention on lymphedema severity, body composition, diet quality, oxidative stress and proinflammatory markers in women diagnosed with lymphedema 20 women aged 30-65 years with secondary lymphedema were given nutrition therapy compatible with the Mediterranean diet for 8 weeks between October 2020 and August 2023. Anthropometric measures, body composition analyses, resting metabolic rate (RMR) assessment, food records, and the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) were conducted. Oxidative stress/proinflammatory markers were assessed at the study's onset and conclusion. The mean dietary adequacy ratios (MAR) was 74,4% before the dietary intervention; it increased to 75,0% in the fourth week and 77,2% in the eighth week after the intervention. While no significant change was observed in the severity of lymphoedema with dietary intervention (p>0.05). In addition, while RMR values of the individuals increased after the intervention, no change was observed in body weight (p>0.05).