Bilek güreşi sporcularına yapılan kuvvet antrenmanın elektromiyografi değerleri ve kas performansına etkisi
The effect of strength training performed on arm wrestling athletes on electromyography values and muscle performance
- Tez No: 849675
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇAK, PROF. DR. İBRAHİM ERKUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bilek güreşi sporcularına uygulanan kuvvet antrenmanı öncesi ve sonrasında elektromiyografi cihazı ile elde edilen verileri analiz etmek ve kas performanslarında artış sağlanıp sağlamadığını niceliksel olarak araştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Gaziantep ilinde aktif spor yapan bilek güreşi sporcuları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, yapılan güç analizi sonucu düzenli antrenman toplam 14 erkek bilek güreşi sporcu oluşturmaktadır. 8 haftalık kuvvet antrenmanı uygulamasından önce ve sonra BB kası ve PM kası için ön kol ile kol arasındaki açı 60 ve 90 derece olacak şekilde iki farklı pozisyonda, PT kası için sadece 90 derece açıda EMG ölçümleri alınmıştır. EMG sinyallerini sınıflandırmak için RMS, MAV, PSD, WL, ZC, WAMP ayırt edici öznitelik kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to analyze the data obtained with the electromyography device before and after the strength training applied to the arm wrestling athletes and to investigate quantitatively whether there is an increase in muscle performance. Material and Method: The study universe consisted of active Arm Wrestling athletes in Gaziantep province. The sample size for the study was determined as 14 male Arm Wrestling athletes based on power analysis. EMG measurements were taken for the BB muscle and PM muscle in two different positions with angles of 60 and 90 degree before and after the 8-week strength training. For the PT muscle, EMG measurements were taken at an angle of 90 degree . The distinctive features RMS, MAV, PSD, WL, ZC, and WAMP were used to classify the EMG signals.