Diet-induced changes in mouse cells in vitro and in vivo zebrafish models of angiogenesis
In vıtro fare ve ın vıvo zebrafısh modelleri ile farklı diyetlerin anjiyogeneze etkisi
  1. Tez No: 849723
  2. Yazar: SELVİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEN KONU KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Science and Technology, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar küresel ölümlerin başlıca nedeni olarak sıralanıyor. Aşırı kilolu veya obez olmak, kardiyovasküler hastalığın patogenezini etkileyerek endotel fonksiyonunda, hücre büyümesinde ve inflamatuar aktivasyonda dengesizliğe neden olur (Shrestha ve ark. 2020). Endotel hücre fonksiyon bozukluğundan kaynaklanan bu faktörlerin bozulması, vasküler hastalık süreçleri için hem sonuç hem de katalizör görevi görür. Endotel hücreleri (EC'ler), dolaşımdaki kan ve damar bileşenleri arasında doğal bir bariyerdir. Ayrıca anjiyogenez, vasküler geçirgenlik ve inflamasyon gibi birçok fizyolojik ve patofizyolojik süreçte de kritik roller oynarlar. Endotel disfonksiyonunun iyileştirilmesi kilo kaybıyla sağlanabilir; ancak kilo kaybının endotel fonksiyonu ve anjiyogenez üzerindeki etkilerini belirlemek için tamamlayıcı in vitro ve in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışma, fare endotel hücrelerinde anjiyogenezde diyete bağlı değişiklikleri daha iyi anlamak için bir in vitro model geliştirdi. Ek olarak, bir zebra balığı modelinde diyet kaynaklı vasküler fonksiyon bozukluğunun yeni bir in vivo modeli ve bunun düzenli bir diyetle tersine çevrilmesi de incelenmiştir. Bu çalışmada, in vitro çalışmalar, yüksek yağlı diyetin (HFD) endotel hücreleri üzerinde proliferatif bir etkiye sahip olduğunu ve kilo kaybının, HFD'nin neden olduğu önceki stresi telafi etmediğini göstermektedir. İn vivo çalışmalar, yumurta sarısına dayalı yüksek yağlı diyetin hem larvalarda hem de yetişkin zebra balıklarında anjiyogenezi tetiklediğini gösterdi. Bu klinik öncesi modeller, farklı diyet rejimleri altında anjiyogenez ve rejenerasyonda diyete bağlı değişiklikleri incelemek için yararlı deneysel modeller olabilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disorders rank as the primary cause of global mortality. Being overweight or obese impacts the pathogenesis of cardiovascular disease, resulting in an imbalance in endothelial function, cell growth, and inflammatory activation (Shrestha et al. 2020). Disruption of these factors resulting from endothelial cell dysfunction serves as both an outcome and a catalyst for vascular disease processes. Endothelial cells (ECs) are a natural barrier between circulating blood and vessel components. They also play critical roles in multiple physiological and pathophysiological processes, such as angiogenesis, vascular permeability, and inflammation. Amelioration of endothelial dysfunction may be attained by weight loss; however, complementary in vitro and in vivo studies are needed to establish the effects of weight loss on endothelial function and angiogenesis. This study developed an in vitro model to understand better the diet-induced changes in angiogenesis for mouse endothelial cells. In addition, a novel in vivo model of diet-induced vascular dysfunction and its reversal with a regular diet in a zebrafish model was also studied. In this study, in vitro studies show that a high-fat diet (HFD) has a proliferative effect on endothelial cells and weight loss does not compensate for prior stress induced by HFD. In vivo studies showed that an egg yolk-based high-fat diet might affect hepatic and angiogenesis parameters, on which weight loss partially affects both larvae and adult zebrafish. These preclinical models can be helpful experimental models to study diet-induced changes in angiogenesis and regeneration under different dietary regimes.