Histopathological effect of high fat diet on substantia nigra pars compacta in rotenone-induced parkinson's type mouse model
Yüksek yağlı diyetin rotenone ile oluşturulan parkinson tipi fare modelinde substantia nigra pars compacta üzerine histopatolojik etkisi
- Tez No: 814585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV CUMBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Parkinson hastalığı (PH), substantia nigra pars compacta (SNPc) bölgesinde yer alan dopaminerjik nöronların kaybı ile karakterize edilen yaygın nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Parkinson hastalığının patogenezinde yer alan nöronal ölüm mekanizmalarını açıklamak için mitokondriyal disfonksiyon, oksidatif stres ve nöroinflamasyon üzerine birçok çalışma yapılmıştır, ancak süreçlerin Parkinson hastalığına neden olduğu düşünülse de nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Çoğu Parkinson hastalığı vakasında neden hala belirsiz olduğundan, sadece farmakoterapi, stereotaktik beyin cerrahisi ve fizyoterapi gibi semptomatik tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler motor semptomları azaltmasına ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmesine rağmen, hastalığın ilerlemesini önlemek, durdurmak veya yavaşlatmak için yeni tedavilere yönelik klinik ihtiyaç tam olarak anlaşılamamıştır. Ayrıca, birçok çalışma artık nörodejenerasyon ve metabolik bozukluklar arasında bir ilişki olduğunu düşündürmektedir. Diyetteki uzun vadeli değişiklikler, beynin lipid bileşimini değiştirme potansiyeline sahiptir. Yüksek yağlı diyetler (YYD'ler) obezite ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve bilişsel ve davranışsal işlevler üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Epidemiyolojik çalışmalar, obezitesi olan hastaların anksiyete ve depresyon dahil olmak üzere nöropsikiyatrik bozukluklar için yüksek risk altında olduğunu göstermiştir. Kemirgenlerde Parkinson hastalığına bağlı nörodejenerasyonu indüklemek için kullanılan ajanlar arasında rotenon bulunur. Rotenone, sistemik enjeksiyonun ardından kan-beyin bariyerini kolayca geçen ve mitokondriyal solunum zincirinin kompleks I'ini inhibe ederek oksidatif strese ve ardından dopaminerjik nöronlarla sınırlı olmayan patolojiye neden olan bir pestisittir. Rotenon, in vivo olarak büyük ölçüde metabolize edilir ve maruz kalma yolunun seçimi, kullanılan dozu büyük ölçüde etkiler. Bu model, yüksek yağlı bir diyetin olumsuz bir etkiye sahip olduğu varsayımına dayanmaktadır. Rotenone maddesinin Parkinson hastalığında olduğu gibi lokomotor hareket kaybına neden olduğu görülmüş ve yüksek yağlı diyet uygulamasının bu hareketlerin şiddetlenmesine neden olduğu anlaşılmıştır. Hematoksilen eozin, kresil viyole ve gümüş boyama ile patolojik bulgular fark edildi ve beklendiği gibi rotenon grubuna göre PH+YYD grubunda yoğun patolojik bulgular gözlendi.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is one of the common neurodegenerative diseases characterized by the loss of dopaminergic neurons located in the substantia nigra pars compacta (SNPc) area. Many studies have been conducted on mitochondrial dysfunction, oxidative stress and neuroinflammation to explain the neuronal death mechanisms involved in the pathogenesis of Parkinson's disease, but, although the processes are thought to cause Parkinson's disease, the reason is not fully understood. Since the cause is still unclear in most cases of Parkinson's disease, only symptomatic treatments such as pharmacotherapy, stereotactic neurosurgery and physiotherapy are available. Although these treatments reduce motor symptoms and improve the patient's quality of life, the clinical need for new treatments to prevent, stop or slow the progression of the disease is not fully understood. Furthermore, many studies now suggest an association between neurodegeneration and metabolic disorders. Long-term changes in diet have the potential to change the lipid composition of the brain. High fat diets (HFDs) are strongly associated with obesity and exert adverse effects on cognitive and behavioral functions. Epidemiological studies have shown that patients with obesity are at increased risk for neuropsychiatric disorders, including anxiety and depression. Agents used to induce neurodegeneration related to Parkinson's disease in rodents include rotenone. Rotenone is a pesticide that readily crosses the blood-brain barrier following systemic injection and inhibits complex I of the mitochondrial respiratory chain, inducing oxidative stress and subsequent pathology not limited to dopaminergic neurons. Rotenone is widely metabolized in vivo and the choice of route of exposure greatly influences the dose used. This model is based on the assumption that a high fat diet has an adverse effect. It was observed that rotenone substance caused loss of locomotor movement as in Parkinson's disease, and it was understood that the application of a high fat diet caused the exacerbation of these movements. Hematoxylin eosin, cresyl violet and silver staining were used to notice pathological findings, and as anticipated, intense pathological discoveries were observed in the PD+HFD group compared to the rotenone group.