Monte Carlo-based mine valuation - sensitivity and risk analysis for an open pit gold mine
Monte Carlo temelli maden değerlendirmesi - açık ocak altın maden için hassasiyet ve risk analizi
- Tez No: 849732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ATİLLA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Açık ocak maden altın işletmeciliğinin dinamik manzarasında, bir maden projesinin potansiyel başarısını veya ekonomik zorluklarını çözümlemek için çeşitli faktörlerin dikkatlice incelenmesi, oldukça önemli bir gerekliliktir. Bu incelemenin odağında, Net Bugünkü Değer (NPV) bulunmaktadır; bir projenin geleceği hakkında derinlemesine anlayışlar sunan ve değerlendirmesinde gömülü olan risklerle birlikte kritik bir gösterge. Bu çalışma, hassasiyet ve risk analizi alanını ayrıntılı bir şekilde keşfeden etkili bir araç olarak NPV'nin projedeki parametre ayarlamalarının sonuçlar üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde anlamamıza yardımcı olan bir çalışmadır. Risk analiziyle karşılaştırıldığında, hassasiyet analizi her bir parametreyi izole bir şekilde inceleyerek, bir faktörde yapılan değişikliklerin diğerlerini etkilememesi anlamına gelir. Makale, altın fiyatı, madencilik ve işleme maliyetleri ile geri kazanım oranları gibi kilit faktörlerin karmaşık etkileşimini ortaya çıkararak, açık maden altın işletmesi projesinin NPV üzerindeki derin etkisini inceleyen bir hassasiyet analizi düzenler. Hassasiyet analizinin ötesine geçerek, araştırma, Monte Carlo simulasyonu ve risk analizi yapma konusunda ileriye dönük bir planı ortaya koyar. Python tabanlı simulasyonlar aracılığıyla, çalışma çeşitli mantıklı giriş senaryoları üretir. Bu çok yönlü keşif, bu senaryoların NPV üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlar ve projenin değişen koşullar altındaki sağlamlığını kapsamlı bir şekilde anlamamıza olanak tanır. Hassasiyet analizi yapmak için kullanılan metodoloji, her bir faktörü izole etmeye odaklanarak, birinde değişiklik yaparken diğerlerini sabit tutmaya izin verir. Hassasiyet analizinin sonuçları bilindiğinde, çalışma Monte Carlo simulasyonuna geçer ve bu aşamada faktörleri bağımsız değil, birbirine bağlı olarak ele alır. Bu stratejik yaklaşım, NPV'yi etkileyen en etkili faktörleri açığa çıkarmayı amaçlar, paydaşlara potansiyel proje trajetuarları hakkında ince anlayışlar sunar. Ayrıca, çalışma madencilik yazılımının entegrasyonuna da giriş yapar, Python tabanlı simulasyonlar aracılığıyla gerçekleştirilen deneyleri çoğaltır. Bu karşılaştırmalı analiz, bulguları doğrulamak ve geleneksel yazılıma kıyasla hassasiyet analizi için Python'un hesaplama yeteneklerinden yararlanmanın avantajlarını keşfetmek amacıyla hizmet eder. Bu çabaların ortaya çıkardığı önemli bir keşif, altın fiyatındaki değişikliklerin bir projenin başarısı üzerindeki derin etkisidir. Bu yeni anlayış, paydaşlara altın madenciliği endüstrisinin karmaşık manzarasında bilinçli kararlar almayı ve riskleri ustaca yönetmeyi sağlar. Sonuç olarak, bu araştırma sadece hassasiyet analizi konusundaki mevcut bilgiye katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda Monte Carlo simulasyonu ve risk analizi entegrasyonu için stratejik bir yol haritasını ortaya koyar, açık maden altın işletmeciliğinin dinamik alanında etkili proje değerlendirmesi üzerine zenginleşen bir tartışma sunar.
Özet (Çeviri)
In the dynamic landscape of open-pit gold mining, a meticulous examination of various factors is paramount to decipher the potential success or economic pitfalls of a mining venture. The focal point of this scrutiny is the Net Present Value (NPV), a pivotal indicator that unfolds profound insights into a project's future, with inherent risks embedded in its evaluation. This study meticulously explores the realm of sensitivity and risk analysis—a potent tool that provides a comprehensive understanding of how adjustments in project parameters can reverberate through the outcomes. Unlike risk analysis, sensitivity analysis meticulously dissects each parameter in isolation, signifying that modifications in one factor do not cascade to influence the outcomes of others. The paper orchestrates a sensitivity analysis, unraveling the intricate interplay of key factors such as the price of gold, mining and processing costs, and recovery rates, delving into their profound impact on the NPV of an open-pit gold mining project. Moving beyond sensitivity analysis, the research outlines a forward-looking plan to engage in Monte Carlo simulation and risk analysis. Through rigorous Python-based simulations, the study generates a diverse array of logical input scenarios. This multifaceted exploration seeks to assess the effects of these scenarios on the NPV, enabling a comprehensive understanding of the project's robustness under varying conditions. The methodology employed to perform sensitivity analysis focuses on isolating each factor, allowing alterations in one while keeping others constant. After the results of sensitivity analysis are known, the study transitions into Monte Carlo simulation, employing a distinctive approach. In contrast to the independence assumed in sensitivity analysis, this phase treats factors as interconnected rather than independent entities. This strategic approach aims to unveil the most influential factors affecting the NPV, providing stakeholders with nuanced insights into potential project trajectories. Furthermore, the study ventures into the integration of mining software, replicating the experiments conducted through Python-based simulations. This comparative analysis serves to validate the findings and explore the advantages of leveraging Python's computational capabilities for streamlined sensitivity analysis in contrast to conventional software. A pivotal revelation surfaces from these endeavors—the profound impact of alterations in the gold price on a project's success. This newfound understanding empowers stakeholders to make judicious decisions and adeptly manage risks within the intricate landscape of the gold mining industry. In summation, this investigation not only contributes to the existing knowledge on sensitivity analysis but also unfolds a strategic roadmap for the integration of Monte Carlo simulation and risk analysis, enriching the discourse on effective project evaluation within the dynamic realm of open-pit gold mining.