Endüstriyel kimyasal ısı pompaları
Industrial chemical heat pumps
  1. Tez No: 84975
  2. Yazar: HAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KINCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Endüstriyel kimyasal ısı pompaları düşük sıcaklıktaki ısıyı alır ve bunu yüksek sıcaklıkta kullanılabilir ısıya çevirebilir. Ayrıca yaşam mekanları için ısıtma, soğutma ve enerji depolamakta kullanılabilir. Kullanılan kimyasal reaksiyon çiftine bağlı olarak çeşitli seviyelerde sıcaklık artırımları elde edilir. Kullanılabilir atık ısı kaynağı sayısına göre tek veya çift kaynaklı sistemler olabilir. Çift kaynaklı sistem tek kaynaklı sisteme göre daha fazla performans gösterir ve daha yüksek çıkış sıcaklıkları elde edilebilir. Kimyasal reaksiyon çiftinin seçiminde en önemli etken atık ısı kaynak sıcaklığı ve ihtiyaç duyulan sıcaklık arttırım miktarıdır. Bu iki sıcaklık arasında çalışan ve en yüksek performansı sağlayan çevrim o tesis için kurulacak ısı pompası için ideal olacaktır. Kimyasal ısı pompasının ekonomik uygunluğu ise kapasitesine bağlı yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenir. İzopropanol - aseton - hidrojen kimyasal ısı pompası ilgili olarak bu güne kadar pek çok araştırma yapılmıştır. Temelde alkollerin düşük sıcaklıkta katalizör yardımıyla dehidrojenizasyonu ve asetonun yüksek sıcaklıkta hidrojenizasyonuna dayanan bu kimyasal ısı pompası burada incelenmiştir. Ekonomik analiz kısmında kimyasal ısı pompaları için genel bir inceleme yapılmış ve izopropanol-aseton-hidrojen kimyasal ısı pompası ayrıca incelenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrial chemical heat pumps provide an ability to capture low - grade heat rejected from industrial sources and to reuse the heat increased temperature in industrial processes. Also it can be used for residential heating, cooling, water heating and energy storage. Several temperature boost levels can be obtained according to chemical reaction couple chosen. It can be either single source system or dual source system connected with available reject heat source. Dual source system is more effective than single source system and higher output temperature levels can be obtained. Reject heat source temperature and desired temperature boost are important in chemical reaction couple selection. Chemical reaction couple must be chosen carefully to provide the highest efficiency in all candidate systems. Economical feasibility of industrial chemical heat pump can be determined after calculations according to heat pump capacity. Isopropanol - acetone - hydrogen chemical heat pump is subject of several researches nowadays. This chemical heat pump based on dehydrogenation of alcohol and hydrogenation of acetone was investigated. Economical calculations was carried out and curves show the relations between capital cost and capacity of chemical heat pump, capital cost and capacity of steam boiler, reject heat capacity and net savings were obtained. VUl