Maḥmud Şuḳayr'in Bedbaht Kadının Ritüelleri adlı küçürek öykü derlemesinde yapı ve tema
The structure and theme in Mahmoud Shuqair's short short story compilation titled 'Rituals of the Unfortunate Woman'
  1. Tez No: 849757
  2. Yazar: HASAN KEMAL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Mahmud Şuḳayr, 20. yüzyıl ortalarında ortaya çıkan kısa öykü türündeki yazılarıyla tanınan bir Filistinli yazardır. Özellikle küçürek öyküler konusunda üretken olan Şuḳayr, bu türdeki yazılarıyla çeşitli toplumsal konulara odaklanır. Küçürek öyküler, diğer edebi türlerle benzerlik gösterse de kısalık, yoğunluk ve öyküleme bakımından kendine özgü bir edebi türdür. Çalışma, üç ana bölüm etrafında şekillenir. Giriş bölümü, çalışmanın problem, amaç, önem, kapsam ve yöntemini açıklar. Birinci bölüm, Maḥmûd Şuḳayr'in öykücülüğünü ele alır. Çalışmada küçürek öykü türünün diğer edebi türlerle ilişkisi, benzerlik ve farklılıkları analiz edilir. Küçürek öykünün modern Filistin edebiyatındaki yerini saptamayı amaçlar. Son bölümde, Maḥmûd Şuḳayr'in“Bedbaht Kadının Ritüelleri”adlı ilk küçük öykü derlemesindeki eserleri yapısal ve tematik olarak incelenir. Çalışma, Şuḳayr'in bu derlemesinde küçürek öykü türünü ne ölçüde taşıdığını değerlendirir. Modern Filistin edebiyatında küçük öykünün gelişimini ve diğer yazılı edebi türlerle olan ilişkisini araştırır. Ayrıca, Maḥmûd Şuḳayr'in küçük öykü türüne katkıları, eserlerinde geleneksel Filistin kültürü ile modern edebiyatın etkileşimini nasıl yansıttığı, küçürek öykülerindeki derin anlamlar, dilin kullanımındaki ustalık ve eserlerindeki tematik derinlik gibi konular saptanır.“Bedbaht Kadının Ritüelleri”, kısa olmalarına rağmen derin anlamlar içeren bir derlemedir. Barındırdığı öykülerde sade, etkili ve öz bir dil kullanılır. Şuḳayr, dilin çağrışım değerlerini kullanarak okuyucuya etkileyici bir zihinsel deneyim sunar. Derlemedeki küçük öyküler, anlatı, tematik yapı, duygusal derinlik, sembolizm, metafor kullanımı ve anlatısal çeşitlilik açılarından başarılı bir şema çizer. Ayrıca derleme, küçük öykü için belirlenen tüm özellikleri bünyesinde barındırır.
Özet (Çeviri)
Mahmoud Shuqair is a Palestinian author known for his short-short story writing in the mid-20th century. Especially productive in short-short stories, Shuqair focuses on various social issues with his writings in this genre. Although short-short stories have similarities with other literary genres, they are a distinctive literary genre in terms of brevity, intensity and storytelling. The study is structured around three main sections. The introductory section explains the problem, purpose, importance, scope and method of the study. The first section deals with the storytelling of Mahmoud Shuqair. In the study, the relationship, similarities and differences between the short-short story genre with other literary genres are analyzed. It aims to determine the place of the short-short story in modern Palestinian literature. In the final chapter, the works of Mahmoud Shuqair in the first short-short story collection named“Rituals of the Unfortunate Woman”are examined structurally and thematically. The study evaluates the extent to which Shuqair embodies the short-short story genre in this collection. It explores the development of the short-short story in modern Palestinian literature and its relationship with other written literary genres. In addition, Mahmoud Shuqair's contributions to the short-short story genre, how he reflects the interaction of traditional Palestinian culture and modern literature in his works, topics such as deeper meanings in his short-short stories, proficiency in the use of language and thematic depth in his writings are stated. Although it is short,“Rituals of the Unfortunate Woman”is a compilation with deep meanings. Using the connotation values of language, the reader is presented with an impressive mental experience. The short-short stories in the compilation draw a successful diagram in terms of narrative, thematic structure, emotional depth, symbolism, the use of metaphors and narrative diversity. Additionally, the compilation contains all the features determined for the short-short story.