Yapay zeka ile bütünleşik simülasyon ortamları ve bir kavşaktaki trafik ışıklarının analizi için zeki bir simülasyon ortamının tasarlanması
Artifical intelligence integrated simulation environments and design of an intelligent simulation environment for the analysis of the traffic lights in an intersection
- Tez No: 84976
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAKİ CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Simülasyon ve yapay zekâ teknikleri arasında kuvvetli bir metodolojik benzerlik vardır. Sonuçta her iki yöntemde de yapılan çalışma, karar vermeye yardım eden bilgisayar tabanlı bir model oluşturmaktır. Simülasyon tekniği birçok problemin çözümünde ve analizinde oldukça başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bir simülasyon etüdünün yapılması için gerekli olan tüm faaliyetlerde yapay zekâ ve uzman sistem tekniklerinden faydalanılabilinir. Bu sayede bir simülasyon çalışmasının çok daha kısa sürede yapılması sağlanmış olur. Ayrıca, simülasyon tekniğini bilmeyen kullanıcıların da bir simülasyon çalışması yapmasına olanak sağlanır. Bu tez çalışması ile öncelikle yapay zekâ ve simülasyon tekniklerinin birleştirilmesine yönelik olarak yapılmış olan temel taşı niteliğindeki çalışmalar derlenmiş ve daha sonra, açıklanan teknikler kullanılarak farklı yapılara sahip kavşaklardaki trafik ışıklarının simülasyon ile optimizasyonu için yapay zekâ ile bütünleşik bir simülasyon sistemi önerilmiş ve bir prototip sistem geliştirilmiştir. Programlama dili olarak Borland Pascal 7.0 kullanılmıştır. Geliştirilen sistem bir diyalog arayüzü ile kullanıcıdan gerekli olan tüm verileri eksiksiz bir şekilde elde ederek, kullanıcının problemine çözüm üretir. Sistem, otomatik olarak çeşitli senaryolar oluşturarak bu senaryoların analizi ve mukayesesi ile optimum çözüme ulaşmaya çalışır. xı
Özet (Çeviri)
There is a strong methodological similarity between simulation and artificial intelligence techniques. In fact, the study done in both techniques is to build a computer based model that is aimed to make a decision. Simulation technique is sucessfully utilized in solving a numerous number of problems. Techniques of artificial intelligence and expert systems are also used in all activities that are required for making a simulation study. Therefore, a simulation study is performed in a shorter time. Meanwhile, it is allowed to make a simulation study for the users having no simulation techniques backgrounds. In this thesis, the works performed to connect artificial intelligence and simulation techniques are examined and a simulation system integrated with artificial intelligence is proposed, using techniques mentioned above to optimize the simulation of traffic lights on the crossroads having different structures. Then a prototype model is built. PASCAL 7.0 is used as a programming language. The system developed will acquire all data from the user via a dialog interface and then will give a solution to the user's problem. The system will automatically generate various scenarios and it will attempt to get the optimum solution by analyzing and comparing these scenarios. xu