Demiryolu hat kapasitesi hesaplama yöntemleri: Malatya Narlı örneği
Railway line capacity calculation methods: An example for malatya Narlı railway line
  1. Tez No: 849771
  2. Yazar: SERHAN URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında demiryolu hat kapasitesi üzerine yazılan makaleler çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. İlk iki bölümde demiryollarında hat kapasitesine giriş yapılmıştır. Hat kapasitesini incelemek için öncelikle demiryolu planlamasındaki süreçler hakkında bilgi verilmiştir. Analizin en önemli bileşimi olan kapasite kavramı üzerinde durulmuş bu kavramın demiryolu ulaşımında neyi ifade ettiği anlatılmıştır. Kapasite türleri ve kapasiteyi etkileyen parametrelere değinilmiştir. Kapasite tahmin yöntemleri ve bu yöntemleri kullanan birçok çalışma anlatılmıştır. Daha sonra hat güzergâhındaki darboğazları aşabilmek için birçok kapasite geliştirme önerisi verilmiştir. Üçüncü bölümde hat kapasitesinin analizi için kullanılan yöntemler detaylı şekilde incelenmiştir. Bu yöntemlerde kullanılan parametreler ve bu parametrelerin değişkenliği ile kullanılan yöntemlerin verimliliği ele alınmıştır. Dördüncü bölümde UIC 405 ve 406 yöntemleri kullanılarak TCDD'nin Malatya Narlı hattının kapasitesi hesaplanmıştır. Son bölümde kapasitenin verimli kullanımı ve iyileştirilmesine ilişkin çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, articles on railway track capacity have been examined from various perspectives. The first two sections provide an introduction to railway track capacity. Information about the processes in railway planning has been given to examine track capacity. The concept of capacity, which is the most crucial component of the analysis, has been emphasized, explaining what this concept signifies in railway transportation. The types of capacity and parameters influencing capacity have been addressed. Various studies utilizing capacity estimation methods have been discussed. Subsequently, numerous capacity improvement proposals have been presented to overcome bottlenecks in the track route. The third section meticulously explores the methods used for the analysis of track capacity. The variability of parameters used in these methods and the efficiency of the employed techniques have been discussed. In the fourth section, the capacity of TCDD's Malatya Narlı line has been calculated using UIC 405 and 406 methods. The final section provides various recommendations for the efficient utilization and enhancement of the capacity.