Sağlık çalışanlarının algıladıkları yönetici desteği ile psikolojik sahiplenme arasındaki ilişkide örgütsel öğrenmenin aracı rolü
The mediator role of organizational learning in the relationship between health care professionals' perceived manager support and psychological ownership
  1. Tez No: 849777
  2. Yazar: ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan yönetici desteği ile psikolojik sahiplenme arasındaki ilişkide örgütsel öğrenmenin aracı rolünü açıklamaktır. Çalışma yönteminde 7 sorudan oluşan algılanan yönetici desteği, 7 sorudan oluşan psikolojik sahiplenme ve 17 sorudan oluşan örgütsel öğrenme ile ilişkili 5'li likert tip anket soruları Erzincan ilinde çalışan 386 gönüllü katılım sağlayan sağlık çalışanlarına uygulandı. Elde edilen veri sonuçlarına ait ortalama±standart sapma değerleri ve gruplar arasındaki karşılaştırmalar SPSS istatistik programı kullanılarak hesaplandı. Çalışanların algıladıkları yönetici desteği, psikolojik sahiplenme ve örgütsel öğrenme düzeyleri ve ilişkilerinin olup olmadığı gruplar arasında karşılaştırıldı. Algılanan yönetici desteği, psikolojik sahiplenme arasındaki ve örgütsel öğrenme ölçeklerinin Cronbach alfa güvenirlik katsayıları sırasıyla: 0,81, 0,77 ve 0,94 tespit edilmiştir. Çalışmada yer alan örneklemin algılanan yönetici desteği (3,45±1,17), psikolojik sahiplenme (3,39±1,18) ve örgütsel öğrenme (3,56±1,12) düzeyleri belirlenmiştir. Diğer yandan, çalışanların algılanan yönetici desteği ortalamaları ile sosyo-demografik özellikler (cinsiyet, medeni durum, çalışma süresi, yaş ve eğitim düzeyler) arası herhangi bir anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeylerine göre psikolojik sahiplenme düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir (p>0,05). Çalışanların çalışma sürelerine ve yaş değişkenine göre psikolojik sahiplenme düzeyleri arasında istatistiksel düzeyde anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Örgütsel öğrenme düzeyleri ile cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeylerine ve çalışma sürelerine göre bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır. Farklı yaş grupları ile örgütsel öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının algıladıkları yönetici desteği, psikolojik sahiplenme ve örgütsel öğrenme arasındaki ilişkileri anlamamıza yardımcı olabilir ve bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the mediating role of organizational learning in the relationship between perceived manager support and psychological ownership. In the study method, 5-point Likert type survey questions related to perceived manager support, consisting of 7 questions, psychological ownership, consisting of 7 questions, and organizational learning, consisting of 17 questions, were applied to 386 voluntarily participating nurses working in Erzincan. The mean±standard deviation values of the obtained data results and comparisons between groups were calculated using the SPSS statistical program. Nurses' perceived managerial support, psychological ownership and organizational learning levels and their relationships were compared between groups. Cronbach alpha reliability coefficients of perceived manager support, psychological ownership and organizational learning scales were determined as 0.81, 0.77 and 0.94, respectively. Perceived manager support (3.45±1.17), psychological ownership (3.39±1.18) and organizational learning (3.56±1.12) levels of the sample included in the study were determined. On the other hand, no significant difference was observed between the employees' perceived manager support averages and socio-demographic characteristics (gender, marital status, working hours, age and education levels) (p>0.05). No significant difference was observed between psychological ownership levels according to gender, marital status and education levels (p>0.05). It was determined that there was a statistically significant difference between the psychological ownership levels of the employees according to their working hours and age variables. It was concluded that there is no difference in organizational learning levels according to gender, marital status, education levels and working hours. It has been observed that there is a significant difference between different age groups and organizational learning levels. This study may help us understand the relationships between nurses' perceived manager support, psychological ownership, and organizational learning and may contribute to further research on this subject.