Gpu-accelerated precomputed discrete visibility fields for real-time ray-traced dynamic scenes under environment lighting
Ortam aydınlatması altında gerçek zamanlı ışın izlemeli dinamik sahneler için ekran kartı hızlandırmalı önceden hesaplanmış ayrık görünürlük alanları
- Tez No: 849816
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ortam aydınlatması, oluşturulan görüntülerin gerçekçiliğini arttırmada çok önemli bir rol oynar. Ortam ışık kaynakları bir küre veya yarım küre üzerine dağıtılır ve işleme süreci, piksel başına birden fazla ışının izlenmesinden oluşur. Bu süreç hesaplama açısından pahalı olduğundan gerçek zamanlı sonuçlara ulaşmak zordur. Birçok çalışma, genellikle ön hesaplama yöntemleriyle elde edilen, izlenen ışınların sayısını azaltmak için görünürlük fonksiyonuna odaklanmaktadır. Bu çalışma, yalnızca statik sahnelerin görüntülenmesi için tasarlanmış CPU tabanlı bir görünürlük ön hesaplama yöntemini geliştirmektedir. CPU tabanlı ön hesaplama yöntemi ayrıntılı olarak sunulmuş, uygulanmış ve her adıma ilişkin çizimler verilmiştir. Daha sonra dinamik sahnelerin oluşturulmasını destekleyen GPU tabanlı bir ön hesaplama çözümü tanıtılmıştır. Çözüm, birden fazla hesaplama gölgelendiricisiyle uygulanır. Dinamik sahne oluşturma yeteneğini göstermek için kavram kanıtlayıcı bir CPU animasyon tekniği kullanılır. Statik sahne işleme performansı, CPU tabanlı ön hesaplama yönteminde yapılan testler tekrarlanarak değerlendirilmekte ve daha yüksek işleme hızı ve daha doğru sonuçlarla iyileştirmeler ortaya konulmaktadır. Ayrıca dinamik sahne oluşturma performansını değerlendirmek için ek testler yapılır. Başarılı sonuçlar, GPU animasyonunu içeren gelecekteki çalışmalar için umut verici yollar önermektedir.
Özet (Çeviri)
Environment lighting plays a crucial role in enhancing the realism of rendered images. Environment light sources are distributed over a sphere or hemisphere, and the rendering process consists of tracing multiple rays per pixel. This process is computationally expensive, therefore achieving real-time results is challenging. Many studies focus on visibility function to reduce the number of traced rays, often achieved through precomputation methods. This study improves upon a CPU-based visibility precomputation method designed for rendering solely static scenes. CPU-based precomputation method is presented in detail, it is implemented, and illustrations for each step are provided. Then, a GPU-based precomputation solution that supports rendering of dynamic scenes is introduced. The solution is implemented with multiple compute shaders. To demonstrate the capability of dynamic scene rendering, a proof-of-concept CPU animation technique is employed. Static scene rendering performance is evaluated by replicating the tests performed in the CPU-based precomputation method, and improvements are demonstrated with higher rendering speed and more accurate results. Furthermore, additional tests are conducted to assess the dynamic scene rendering performance. Successful results suggest promising avenues for future studies involving GPU animation.