GPU accelerated high-order discontinuous galerkin level set methods for incompressible multiphase flows
Çok fazlı akışlar için yüksek başarımlı yüksek seviyeli süreksiz Galerkin metodları
  1. Tez No: 416480
  2. Yazar: ALİ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT SERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çalışmasında, zamana bağlı çok fazlı akışlar için yüksek başarımlı, level set ara-yüzey modellemesine dayalı, yüksek-seviyeli süreksiz Galerkin metodları geliştirilmiştir. Çok fazlı Navier-Stokes, ara-yüzey ilerleme ve tekrar ilklendirme denklemlerinin çözümünde noktasal süreksiz Galerkin sistemi kullanılmıştır. Kullanılan yerel uzaysal ağ adaptasyonu ile hesaplama yükü, doğruluktan feregat etmeden, ara-yüzey çevresinde yoğunlaştırılarak önemli ölçüde azaltılmıştır. Yüksek frekanstaki çözüm bileşenlerini sönümlemek için, modal katsayiların azalma oranına bağlı düzensizlik tahmini temelli bir yapay difüzyon stabilizasyonu yaklaşımı kullanılmıştır. Arayüzey denklemlerinin çözümünde, lokal grid adaptasyonu ve yapay difüzyondan kaynaklı zaman adımı boyutundaki kısıtlamalar, geliştirilen çok adımlı Adams-Bashforth metoduna dayanan yerel zaman integrasyonu yöntemiyle engellenmiştir. Akış denklemlerinin yarı-açık zaman ayrıklaştırılmasından kaynaklanan kapalı sistemler, hafıza gereksinimlerini azaltmak ve toplam çözüm performansını arttıtmak için, matristen bağımsız p- çoklu ağ ön koşullayıcı konjuge gradyan metodu ile çözülmüştür. Geliştirilen sayısal metod, modern ekran kartı ve ana işlemciler kullanılarak hızlandırılmıştır. Çözücünün platformdan bağımsız olaral çalışması, hesaplama araçlarının çalışma sırasında seçilmesine olanak veren bir çok-çekirdek programlama dili kullanılarak elde edilmiştir. Geliştirilen metodun verimliliği, paralel hızı, yerel yüksek-seviyeli doğruluğu ve kütle korunumu farklı sayısal testler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on the development of GPU accelerated, high-order discontinuous Galerkin methods for the solution of unsteady incompressible and immiscible multiphase flows with level set interface representation. Nodal discontinuous Galerkin framework is used for Navier-Stokes, level set evolution and reinitialization equations on unstructured elements. Computations are localized mostly near the interface location with an adaptive method to reduce computational cost without sacrificing the accuracy. An artificial diffusion approach with a modal decay rate based regularity estimator is used to damp out high frequency solution components near kinks. For the computation of interface equations, a multi-rate Adams-Bashforth time integrator is designed to avoid time step restrictions resulting from artificial diffusion stabilization and local mesh refinement. Implicit systems arising from the semi-explicit time discretization of the flow equations are solved with a matrix-free $ p $-multigrid preconditioned conjugate gradient method to minimize memory requirements and to increase overall runtime performance. The developed numerical scheme is accelerated using modern GPUs and many-core CPUs. Platform independence of the solver is achieved with an extensible multi-threading programming API as common kernel language that allows runtime selection of different computing devices and threading interfaces. Efficiency, scalability, local high-order accuracy and mass conservation of the method are confirmed through distinct numerical test cases.