Manyetik rezonans görüntülemeden elde edilen radyomiks parametrelerinin kafa tabanı osteomyeliti ve nazofarinks karsinomunu ayırt edebilme başarısının araştırılması
Validating the ability to differentiate skull base osteomyelitis and nasopharyngeal carcinoma using radiomics parameters obtained from magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 849831
  2. Yazar: FIRAT ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kafa tabanı osteomyeliti (KTO) nekrotizan eksternal otit spektrumunun en ciddi formunu temsil eden infeksiyöz bir durum olup kafa tabanı kemikleri ile paraklival ve parafaringeyal yumuşak dokularda geniş tutulum varlığında veya öncesinde bilinen ekternal otit kliniğinin yokluğunda nazofarinks karsinomu (NFKa) ile radyolojik olarak karışabilmektedir. Terapötik gelişmelere rağmen mortal seyredebilen KTO'nun erken tanısı ve hızlı tedavisi klinik sonuçları iyileştirebilir. Bu nedenle erken tanıda önemli bir araç olan görüntüleme yöntemlerinin tanısal başarısını artırmak için çeşitli yöntemler araştırılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız manyetik rezonans görüntülemeden (MRG) elde edilen radyomiks değişkenlerinin KTO'yu NFKa'dan ayırt etmedeki rolünü incelemektir. Üç farklı merkezden alınan toplam 93 hasta (50 NFKa ve 43 KTO) ~7:3 oranında eğitim (32 NFKa ve 31 KTO) ve dış doğrulama (18 NFKa ve 12 KTO) kohortlarına ayrılmıştır. Üç farklı sekansta (kontrast öncesi yağ baskısız T1-ağırlıklı, yağ baskılı T2-ağırlıklı ve kontrast sonrası yağ baskılı T1-ağırlıklı) lezyonların üç boyutlu segmentasyonu ile çıkarılan toplamda 2553 radyomiks özelliğinden, sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC)
Özet (Çeviri)
Skull base osteomyelitis (SBO) is an infectious disease that represents the most severe form of the necrotizing external otitis spectrum. It can be confused radiologically with nasopharyngeal carcinoma (NPC) in cases with extensive skull base involvement including paraclival and parapharyngeal soft tissues or in the absence of a history of external otitis. Despite therapeutic advances, SBO can be fatal and early diagnosis and prompt treatment may improve clinical outcomes. Therefore, various strategies are being investigated to enhance the diagnostic accuracy of imaging tools, which are indispensable for early diagnosis. The aim of this study is to investigate the role of radiomics obtained from magnetic resonance imaging (MRI) in distinguishing SBO from NPC. A total of 93 patients (50 NPC and 43 SBO) from three different centers were divided into training (32 NPC and 31 SBO) and external validation (18 NPC and 12 SBO) cohorts in a ratio of approximately 7:3. Out of the 2553 radiomics features extracted through volumetric segmentation on three different series (pre-contrast T1-weighted, fat-suppressed T2-weighted, and post-contrast fat-suppressed T1-weighted), features with an intra-class correlation coefficient (ICC)