Iğdır ilinde sinirsel belirtili koyunlarda Coenurus cerebralis'in yaygınlığının moleküler olarak araştırılması
Molecular investigation of the prevalence of Coenurus cerebralis in sheep with neurous symptoms in iğdir province
- Tez No: 849832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ERTAŞ OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada amaç, Iğdır ilinde sinirsel belirtili koyunlarda Coenurus cerebralis'in yaygınlığının moleküler olarak araştırılmasıdır. Çalışmanın materyali, 2022-2023 yılları arasında Iğdır merkez ve ilçelerinde İl Tarım ve Orman müdürlüğüne kayıtları bulunan dişi erkek fark etmeksizin mezbahaneye getirilen toplamda 1300 tane koyundan özellikle sinirsel belirtileri olan 300 koyunda yürütülmüştür. Kesimden sonra yaş ve cinsiyet gibi bilgiler kayıt altına alınan 300 tane koyun kafatasları Iğdır üniversitesi hayvan hastanesi laboratuvarına getirilmiştir. Usulüne uygun olarak nekropsisi gerçekleştirilen örnekler kist varlığı yönünden kontrol edilmiştir. Açılan 300 tane kafataslarından 246 tanesinde kist tespit edilmiştir. Kistlerin dağılımı, beynin sağ lobunda 65, sol lopta 120, her iki lopta da 42, beyincikte 11, occipital bölgede 8 kist adet kist tespit edilmiştir. Kist tespit edilen örneklerin kist sıvısı uygun tüplere alınıp sayı tamamlanana kadar -20°C de saklanmıştır. Kist sıvılarından PCR analizi yapılmış ve pozitif örneklerin sekans analizi ticari bir firmadan hizmet alımı yapılmıştır. Moleküler analizlerde sadece 3 tane negatif bulunurken diğer tüm kist sıvıları T. Multiceps açısından pozitif olduğu rapor edilmiştir. Sekans sonuçlarına göre ise % 99 oranında Çin'de bulunan KX547656.1 numaralı dizi ile benzerlik tespit edilmiştir. Sonuç olarak Iğdır ilinde sinirsel belirti gösteren 300 koyunda %82 oranında kist tespit edilmiş olsa da tüm örneklerde kist olmaması farklı hastalıkların da olabileceği düşüncesinin yaygınlaşması gerektiği böylece küçük bir oranda olsa ekonomik bir kazanç olabileceği düşünüldü. Hastalık teşhislerin yaygınlaşması gerektiği bu hastalıkla ilgili koruma kontrol çalışmalarının başlatılması gerektiği kanısına varıldı. Ayrıca Türkiye'de gerçekleştirilen C. cerebralis ile ilgili 5. sekans analizi olarak kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
For this purpose, the prevalence of Coenurus cerebralis in sheep with signal symptoms in Iğdır province is as follows. The material of the study was conducted on 300 sheep, especially those with signal signs, out of 1300 sheep, male and female, that were registered with the Provincial Directorate of Agriculture and Forestry in Iğdır center and districts between 2022 and 2023 and were included in the slaughterhouse, regardless of male or female. After slaughtering, 300 sheep skulls were collected, with information such as age and gender recorded, and transferred to the laboratory of Iğdır University Animal Hospital. Samples showing proper necropsy were checked for the presence of cysts. Cysts were detected in 246 of the 300 skulls opened. The distribution of cysts is as follows: 65 cysts were detected in the right lobe of the brain, 120 in the left lobe, 42 in both lobes, 11 in the cerebellum, and 8 cysts in the occipital region. The cyst fluid of the samples detected as cysts was taken into appropriate tubes and stored at -20°C until the count was completed. PCR analysis was performed on cyst fluids and sequence analysis of positive samples was obtained from a commercial company. While only 3 were found negative in molecular analysis, all other cyst fluids were reported to be positive for T. Multiceps. According to the sequence results, 99% similarity was detected with the sequence number KX547656.1 found in China. As a result, although cysts were detected in 82% of 300 sheep showing neurological symptoms in Iğdır province, it was thought that the absence of cysts in all samples and the idea that different diseases may also be possible should be widespread, so that there could be an economic gain, albeit at a small rate. It was concluded that disease diagnoses should be widespread and prevention and control studies regarding this disease should be initiated. It was also recorded as the 5th sequence analysis on C. cerebralis performed in Turkey.