İznik İstanbul Kapı: Roma Takı'ndan Bizans Kapısı'na mimaride dönüşüm
Transformation of architecture from Roman arch to the Byzantine Gate: Istanbul Gate in İznik
  1. Tez No: 849844
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUR EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
Günümüzde Bursa İlinin bir ilçesi olan İznik, antik dönemde Nikaia ismi ile Bithynia Bölgesi'nin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Helenistik Dönem'den başlayarak aralıksız iskân görmüş olan bu kente ait birçok kalıntı günümüze kadar ulaşmıştır. Bu çalışmada, Nikaia kentinin, eyaletin en önemli kent onuruna eriştiği, imar faaliyetlerinin en çarpıcı özelliklerinin ortaya konulduğu İS. 1. yüzyılda, kentin önemli simgelerinden biri olan ve günümüzde“İstanbul Kapı”olarak bilinen mimari yapı incelenecektir. Yapının inşa edildiği dönemdeki işlevi, siyasi ve askeri gelişmelerle birlikte nasıl bir değişime maruz kaldığı değerlendirilecektir. Bu noktada yapının çevresinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda ulaşılan veriler üzerinden, Nikaia kentinin ve dolayısıyla Roma İmparatorluğu'nun siyasal ve sosyal yaşamdaki önceliklerinin zamanla nasıl değişim gösterdiğine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
İznik district, which is located in Bursa Province today, has become one of the important cities of Bithynia Region with the name of Nicaea in the ancient period. Many remains of this city have survived until today and the city has been inhabited continuously starting from the Hellenistic Period till today. In this study, the architectural remain, known today as“İstanbul Gate”, which is one of the most important symbols of the city in the 1st century AD, will be examined. The city of Nicaea has reached the honor of the most important city of the province, and the most striking features of the development activities have been done in the 1st century AD. The function of the structure in the period that was built and how the structure has been subjected to change with political and military developments will be evaluated. At this stage, how the priorities of the city of Nicaea and thus the Roman Empire in political and social life will change over the time will be explained based on the data obtained from the archaeological excavations around the gate.