Evlilik sürecinde eşler arası iletişim ve maneviyat
Communication and spirituality between the couples in the process of marriage
- Tez No: 849853
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Toplumun en temel kurumu olan aile bireyin psikolojik, sosyolojik vb. her açıdan gelişiminin yaşandığı en önemli ortamlardan biridir. Aile kurumunun en belirgin üyeleri ise hiç şüphesiz bu kurumu oluşturan eşlerdir. Eşler arasında sağlıklı bir iletişim oluşturmak ve karşılaşılan sorunlarda iletişim yollarının açık tutularak ortak bir çözüme varılması evliliğin sağlıklı bir şekilde devamı noktasında önem arz etmektedir. Aynı zamanda kişilerin sahip olduğu manevi donanım onların evliliğe yükledikleri anlamı şekillendirmektedir. Dolayısıyla din ve maneviyat evlilik ve aile kurumunu belirgin bir şekilde etkilemektedir. Bu çalışma eşler arası iletişim ve manevi yönlerin incelenmesine dayalı nitel bir araştırmadır. Çalışmanın amacına ve konusuna dair nitelikli veri elde etmek amacıyla derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubu uygunluk düzeyine göre amaçlı olarak seçilen evlilik sürecinin ilk 5 yıllık döneminde olan evli bireyler ile 10 yıl ve sonrasında olan evli bireylerden oluşmaktadır. Bu doğrultuda 20 evli birey gönüllülük esasına dayanarak örnekleme dahil edilmiştir. Çalışmanın teorik bölümünde evlilik, evlilikte iletişim, evlilikte çatışma ve problem çözme, aile, değerler ve maneviyat konuları yer almaktadır. Araştırma bulguları ve yorumlar bölümünde yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan sorulara katılımcıların verdiği cevaplar derlenerek içerik analiz yöntemi ile çözümlemesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde elde edilen veriler belirtilerek çalışmaya katkı sağlayacağı düşünülen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The family, which is the most fundamental institution of society, is one of the most important environments where the individual's psychological, sociological, etc. development takes place in every aspect. The most prominent members of the family institution are undoubtedly the spouses who make up this institution. Establishing a healthy communication between the spouses and reaching a common solution by keeping the ways of communication open in the problems encountered are important for the healthy continuation of the marriage. At the same time, the spiritual equipment that people have shapes the meaning they attribute to marriage. Therefore, religion and spirituality significantly affect the institution of marriage and family. This study is a qualitative research based on the examination of communication and spiritual aspects between spouses. In-depth interview technique was used to obtain qualified data on the purpose and subject of the study. The sample group of the study consists of married individuals who are in the first 5 years of marriage and married individuals who have been married for 10 years or more. Accordingly, 20 married individuals were included in the sample on a voluntary basis. The theoretical part of the study covers marriage, communication in marriage, conflict and problem solving in marriage, family, values and spirituality. In the research findings and interpretations section, the answers given by the participants to the questions in the semi-structured interview form were compiled and analyzed by content analysis method. In the conclusion section, the data obtained are stated and analyzed.