Etilenbisditiyokarbamatlı fungusitlerden manebin albino sıçanlarda (Rattus rattus) plasentadan geçişi ve teratojenik etkileri
- Tez No: 8499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRDANE KOLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada etilenbisditiyokarbamatlı fungus itlerden Maneb' - in dişi albino sıçanlarda (Rattus rattus ) plasentadan geçi- şi ve teratojenik etkileri araştırılmıştır. Maneb-Etilen- 14 C2 ileticari maneb mg./ml olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan bu süspansiyondan 5" er ml. gebe sıçanlara gastrik intübasyon ile verilmiştir. Maneb verilen sıçanlar idrar ve feçeslerinin top lanması için metabolik kafeslere konarak üç gün bekletilerek Üç gün boyunca idrar ve feçes örnekleri toplanmış ve sıçan lar boyunları kırılarak öldürülmüştür. Öldürülen sıçanların dokuları ve fötusları çıkarılarak oksijen ile kuru yıkama tek niği kullanılarak sıvı sintilasyon sayım cihazında dokularda ki radyoaktivite ölçülmüştür. Maternal dokularda ve fötuslarda- ki radyoaktivite idrar ve feçes örneklerindeki radyoaktivite- den daha az bulunmuş ve 14CManeb'in plasentayı geçerek fötus- lara ulaştığı tespit edilmiştir. Teratoloji çalışmalarında Maneb grupları (yemlerinde ilaveli 0,250, 500, 1000 ve 2000 ppm Maneb) ve Maneb-Etilal- kol Grupları (yemlerine ilaveli 0,250, 500, 1000 ve 2000 ppm. Maneb ve içme suları % 20 lik etilalkol) üreme kapasitesi ma ternal vücud ağırlık artışı, besin tüketimi, maternal mortali- te, fetus resorbsiyonu, doğan toplam yavru sayıları, yavruların yaşayabiliri i ligi yönünden araştırılmıştır. Daha sonra Maneb ve Maneb-Etilalkol gruplarının her birinin fertilite, gebelik, yaşayabilirlik Ve sütten kesilme indekleri hesaplanmıştır.IV Sonuçta, Maneb test gruplarının gebelikleri boyunca besin tü ketimi ve maternal vücud agırlık artışında Meneb kontrol grubundan önemli bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Fakat Maneb-Etilalkol test grupları, gebelikleri boyunca hem Maneb- Etilalkol kontrol grubunun hem de Maneb kontrol ve test grup ları ile karşılaştırıldığında besin tüketimi ve maternal vü cud ağırlık artışlarının daha az olduğu bulunmuştur. Maneb test grupları- maternal mortalite ve fötus rezorbsi- yonları yönünden Maneb kontrol grubu ile karşılaştırıldığın da Maneb dozuna bağlı olarak arttığı bulunmuştur. Bu durum Maneb-Etil alkol test ve kontrol gruplarında da görülmüştür. Ayrıca, Maneb-Etilalkol test grupları maternal mortalite ve fötus rezorbsiyonlarının Maneb etilalkol kontrol ve Maneb- kontrol ve test gruplarından daha yüksek olduğu da tespit edil miştir. Maneb test gruplarının fertilite, gebelik, yaşayabilirlik ve sütten kesilme indeksleri Maneb dozuna bağımlı olarak Maneb kontrol grubuna göre düştüğü bulunmuştur. Bu sonuçlar Maneb- etilalkol test ve kontrol grupları arasında da tespit edil miştir. Maneb-Etilalkol test gruplarının fertilite, gebelik yaşayabilirlik ve sütten kesilme indeksleri hem Maneb-Etilal kol kontrol hem de Maneb kontrol ve test gruplarına göre Maneb dozuna bağımlı olarak azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the teratogenic effects and placental transfer of ethylenebisdithiocarbamate fungicide Maneb on the albino female rats were investigated. I'laneb-Ethylene- 14 C~ and commercial Maneb were prepared as a mg/ml usspansion. This Suspansion (5 niL) was given to pregnant rats by a gastric intubation during on the 9 of gestation (sperm pozfitif vaginal smear was considered as the first day of gestation). Treated pregnant rats were housed in metabolic cages during three days for collection of urine and faeces. After three days, pregnant rats were killed by a cervical dislocation and then, their tissues and fetuses were removed for determination of radioactivity. Then, the radioactivities in the tissues, fetuses, urine and faeces were combusted with dry comustion and measured by Liquid Scintillation Counting (LSC). The radioactivities of maternal tissues and fetuses have been found to be less 14 than the radioactivities in urine and faeces and C-Maneb by way of placenta has been determined in the fetuses. In teratological studies, Maneb groups (0,250,500, 1000, and 2000 ppm Maneb in their food) and Maneb- Ethylalchool groups (0,250,500,1000 and 2000 ppm Maneb in their food and 20 % alchool for drinking) were investigated for reproductive performance, maternal weight gain, food -v-consumption, maternal mortality, fetus resorbtions, number of litter, viability and weanning of pups. And then fertility, gestation, viability and weanning indexes were calculated for all groups. Consequently, food consumption and maternal weight gain of female rats in test groups did not show a significant difference when compared to the Maneb control group during pregnancy. But food consumption and maternal weight gain of Maneb-Ethylalchool test groups have been found to be less than Maneb-Ethylalchool control group and Maneb test groups during pregnancy. Increase in maternal mortality and fetus resorbtions in Maneb test groups have been detected depending on Maneb dose when compared to the Maneb control group. This case was seen also in Maneb-Ethylalchool control and test groups. Besides, maternal mortality and fetus resorbtions in Maneb-Ethylalchool test groups have been found to be much more than the Maneb control and test groups. Fertility, gestation, viability and weanning indexes of Maneb test groups have been found to be decrase depending on Maneb dose when compased to Maneb control group. These results were determined between Maneb-Ethylalchool test and control groups, too. Fertility, gestation viability and weanning indexes in Maneb-Ethylalchool groups have been found to decrease depending on Maneb-dose when compared to Maneb groups, as well. -vi-