Kuşburnu meyvalarında (Rosacanina) absisik asit (ABA) miktarı ve elde edilen ABA'nın izomerizasyonu üzerine ışığın etkisi
- Tez No: 8500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ ÇAKIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmaca Rosa canına meyvasının (Kuşburnu) perikarp ve tohumundan gerek aydınlık ve karanlık koşullarda ekstraktsiyon ve saflaştırma işlem leri sonucu elde edilen, gerekse karanlık koşullarda ekstraktsiyon ve saf laştırma işlemleri yapılıp, 15sn, 30sn, 20dk, 60dk ve 180dk UV aydınlat malarına maruz bırakılan örneklerden elde edilen içsel serbest- ve bağlı- ABA'nın izomerizasyonu araştırılmıştır. Ayrıca elde edilen serbest- ve bağlı-ABA'nın yulaf (Avena sativa L.) koleoptil büyüme testine tabi tu tularak biyolojik etkinliği incelenmiştir. ABA konsantrasyonlarının tayi ninde gaz-sıvı kromatografisi tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuç larını şu şekilde özetliyebiliriz. 1- Kuşburnu meyvalannda bol miktarda ABA bulunduğu saptanmıştır. 2- Tüm koşullarda elde edilen serbest-ABA içeriği bağlı-ABA içeriğin den genel olarak daha yüksek değerde bulunmuştur. 3_ Rosa canına meyvası (Kuşburnu) perikarpında serbest-, bağlı- ve top- lam-ABA miktarlarının tohumdaki serbest-, bağlı- ve toplam-ABA miktarlarından genel olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. 4- Yapılan analizler sonucunda tüm koşullarda gerek perikarp gerekse tohumda hem serbest-ABA ve hem de bağlı-ABA'ya ait cis formları trans formlarından daha yüksek bulunmuştur. 5- Aydınlık koşulunda gerek perikarp gerekse tohumdaki hem serbest- hem de bağlı-ABA'ya ait % izomerizasyon değerlerinin karanlık ko şuldaki değerlere göre daha fazla olduğu gözlenmiştir. 6- Aydınlık ve karanlık koşullarda ve tüm UV uygulamalarına maruz bırakılan örneklerde tohumdaki serbest-ABA'ya ait % izomerizasyon- ların bağlı-ABA'ya ait % izomerizasyonlardan daha düşük olduğu bulunmuştur. 7- Karanlık koşulunda ve değişik sürelerde UV aydınlatmasına maruz bırakılan perikarp ve tohumdaki serbest- ve bağlı-ABA'ya ait % izomerizasyonların artan UV aydınlatma sürelerine paralel olarak arttığı tespit edilmiştir.11 8- Tüm koşullarda gerek perikarp gerekse tohumdan elde edilen serbest- ve bağlı-ABA'nın yulaf koleoptillerinin büyümesi üzerindeki etkileri Rf 0.4-1.0 arasında gözlenmiştir. 9- Serbest-ABA için Rf değeri 0.45-0.7, bağlı-ABA için ise 0.45-0.65 arasında bulunmuştur. 10- Gerek ışık gerekse UV aydınlatmasının % izomerizasyon üzerine et kisinin zamana bağlı olarak arttığı ve buna paralel olarak ABA'mn yulaf koleoptil büyümesi üzerindeki inhibisyon etkisinin azaldığı an laşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study the isomerization of the endogenous free-and bound-ABA was investigated in the samples of the pericarp and seeds of Rosa canina plant either by after extraction in dark or light and purification proce dures or after extraction in dark purufi cation procedures followed by exposure to UV light for periods of 15,30 sec and 20,60 and 180 min. In addition, the biological activity of the free- and bound-ABA obtained was studied by the growth test on Oat(Avena sativa L.) coleoptil. The liquid-gas chromatography technique was used for the determination of ABA concentration. The results of the study can be summarized as fol lows: 1- The presence in large quantities of ABA in Rosa canina fruits was established. 2- In all conditions the content of the free- ABA obtained was gene rally higher than that of the bound-ABA. 3- The amounts of the free-, bound- and total-ABA in pericarp of Rosa canina fruit were established to be generally higher than those found in the seed. 4- At the end of the analyses, in all conditions the amount of the cis form was found to be higher than that of the free-ABA and bound-ABA in either pericarp or seed. 5- In the light the isomerization percentage of both the free- and bound-ABA in either pericarp or seed was observed to be relatively higher than those in the dark. 6- In light and dark conditions and in all samples exposed to UV tre atments the isomerization percentage of the free-ABA in the seed was found to be lower than that of the bound-ABA. 7- In dark and in the pericarp and seed exposed to the UV light for different periods, the isomerization percentage of the free- and bound-ABA was established to be increased with the time of UV exposure.IV 8- In all conditions, the effects of the free- and bound-ABA obtained from either pericarp or seed on the growth of Oat coleoptil were observed between Rf 0.4 to 1.0. 9- The Rf values for the free-ABA and the bound-ABA were found between 0.45 and 0.7 and 0.45 and 0.65 respectively. 10- It was concluded that the effects of either light or UV exposure on i som eri zati on percentage were increased with the period of time and the inhibitory effect of ABA on the Oat coleoptil growth was decreased accordingly.