Arbacia lixula embriyolojik gelişimi üzerine antifouling boyaların karşılaştırılmalı toksisitesi
Comparative toxicity of antifouling paints on embryonic development of Arbacia lixula
  1. Tez No: 371375
  2. Yazar: BULUT MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uzun yıllar antifouling boya olarak kullanılan TBT (tributilkalay)' nin denizel organizmalar üzerine çok toksik özellik göstermesi nedeniyle yasaklaması sonucunda denizcilik marketlerinde Zineb (çinko etilenbisditiyokarbamat), ZnPT (çinko piritron) gibi çeşitli kimyasallar antifouling boya olarak kullanılmaya başlanmıştır. TBT, Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından yasaklanmasına rağmen sınırlı da olsa denizel ortamda antifouling boya olarak kullanıldığı birçok araştırmada belirtilmektedir. Bu nedenle bu çalışmada yeni biosidler olan Zineb ve ZnPT ile birlikte TBT'ın hedef olmayan denizel organizmalar üzerine etkileri, Arbacia lixula türünün embriyoları kullanılarak araştırılmıştır. A. lixula embriyonik gelişimi üzerine tüm bu biyositlerin etkileri araştırılmış ve eski antifouling boya olan TBT ile yeni boyalar olan Zineb ve ZnPT'un zararlı etkileri karşılaştırılmıştır. Farklı ZnPT, Zineb ve TBTO derişimlerine maruz bırakılan A. lixula'nın embriyolarında gelişim bozukluğuna sahip bireylerin bulunma oranının derişim arttıkça artış gösterdiği belirlenmiştir. ZnPT, Zineb ve TBTO derişimlerine maruz bırakılan pluteuslarda EC50 değerleri sırasıyla 78.86, 6.81 ve 5.67 µg/L olarak bulunmuştur. A. lixula üzerine antifouling boyaların toksik etkilerinin sırasıyla TBTO > Zineb > ZnPT şeklinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since usage of TBT (Tributyltin) -an antifouling paint - causes toxicity on the sea products, it had been banned, then other antifouling paints has came out to the market such as Zineb (Zinc ethylenebisdithiocarbamate), ZnPT (zinc pyrithione). Eventhough TBT is banned by International Maritime Organization, using some amount of antifouling paint is determined by many researches. Because of that reason in this study the effects of two new biocides Zineb and ZnPT as well as TBT is determined in the larvae of Arbacia lixula. The effects of biocides are investigated on A. lixula in the stage of embryonic development. This results is found by comparing harmful effects of old paint TBT, and new paints Zineb and ZnPT. A. lixula is exposed in a different dilutions of ZnPT, Zineb ve TBTO, and it is found that there is a significant increase in deterioration of embryos when concentration is increased. When the embryos are exposed by diluted ZnPT, Zineb ve TBTO in pluteus EC50 values are respectively found as 78.86, 6.81 ve 5.67 µg/L. The effects of antifouling paints on A. lixula is respectively determined TBTO > Zineb > ZnPT.