İnönü Üniversitesi öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyi ve Akdeniz diyetine uyum durumlarının belirlenmesi
Determination of nutritional knowledge level and Mediterranean diet compliance status of İnönü University students
- Tez No: 849922
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yetersiz ve dengesiz beslenme ülkemizde önemli bir sorundur ve beslenme sorunlarının sıklıkla görüldüğü gruplardan biri de üniversite öğrencileridir. Üniversite eğitiminin başlamasıyla aile evinden ayrılan üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarında değişimler gözlenmektedir. Öğrencilik döneminde dışarıda harcanan zamanın fazla olması, evde yemek pişirme ve ev yemeği yeme alışkanlığı yerini kolay ulaşılabilen, ucuz ve sağlıksız besinlere bırakmaktadır. Gençlerin beslenme alışkanlıklarını etkileyen bir diğer önemli faktör beslenme bilgi yetersizliğidir. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde beslenme bilgi düzeyini saptamak ve beslenme eğitimi alma durumunun beslenme bilgi düzeyi ve Akdeniz Diyeti'ne uyum üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü 216 üniversite öğrencisi katılmıştır. Bu araştırmada öğrencilerin demografik özellikleri, beslenme durumu, fiziksel aktivite düzeyleri sorgulanmış ve 'Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD)' ile 'Akdeniz Diyeti' ne Uyum Ölçeği (KIDMED) uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %43,1'i erkek, %56,9'u kız olup yaş ortalamaları 21,3±2,3'tür. Öğrencilerin %81,0'i iki ana öğün tüketmektedir ve en çok atlanan öğün öğle öğünüdür. Öğrencilerin %70,4'ü sağlıklı vücut ağırlığına sahiptir. Öğrencilerin %20,4'ü çok hafif, %56,9'u hafif aktivite düzeyindedir.
Özet (Çeviri)
Inadequate and unbalanced nutrition is a significant problem in Türkiye and university students are among the groups in which nutritional problems are frequently observed. There appears changes in nutritional habits of university students who, with the beginning of their university education, leave their family houses. Excessive time spent outside during the studentship, the habit of cooking and eating at home leaves its place to easily accessible, cheap and unhealthy foods. Another important factor affecting the eating habits of young people is the lack of nutritional information. This research was carried out to determine the knowledge level of university students on nutrition and to determine the effect of receiving nutritional education on the knowledge levels and on compliance with Mediterranean Diet. 216 university students voluntarily participated in the study. In this study, students' demographic characteristics, nutritional status, and physical activity levels were questioned and the 'Nutrition Knowledge Scale for Adults' (NKS) and 'Mediterranean Diet Adaptation Scale' (MDAS) were applied. 43.1% of the students participating in the study were male and 56.9% were female, with a mean age of 21.3±2.3. 81.0% of the students consume two main meals and the most skipped meal is lunch. 70.4% of the students have a healthy body weight. 20.4% of the students have very light activity levels and 56.9% of them havea light activity level.