Ege bölgesi ruhsatlı deney hayvanı tesislerindeki fare, rat ve gerbillerde helicobacter türlerinin varlığının araştırılması
Investigation of helicobacter spp. in mice, rat and gerbils in licensed experimental animal facilities in aegean region
- Tez No: 849941
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmayla Ege Bölgesindeki fare, rat ve gerbillerde Helicobacter spp. ve H. hepaticus, H. bilis, H. muridarum, H. rodentium ve H. typhlonius türlerinin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ruhsatlı 11 adet deney hayvanı tesisinin her birinden 15-22 haftalık yaşlar arasından rastgele seçilen ayrı kafeslerden 10 adet fare, 10 adet rat ve 10 adet de gerbil olmak üzere toplam 230 hayvandan kolon ve dışkı örnekleri toplanmıştır. Elde edilen DNA'lardan Helicobacter spp,16S ribozomal RNA geni kullanılarak PCR yöntemi ile pozitif örneklerin tür tayini ise multiplex PCR ile belirlenmiştir. Bulgular: Farelerde Helicobacter spp. prevalansı % 90,91 olarak gerçekleşmiştir. Pozitif örneklerin tür bazındaki PCR sonuçlarına göre en yaygın tür % 90,91 prevalansla H. rodentium olmuştur. H. bilis ve H. muridarum türlerinin hiçbir tesiste tespit edilmediği çalışmada H. typhlonius % 72,73 prevalans oranıyla ikinci yaygın tür olurken onu % 27,27'lik prevalansla H. hepaticus'un takip ettiği tespit edilmiştir. Ratlarda Helicobacter spp prevalansı % 87,5 olarak gerçekleşmiştir. Pozitif örneklerin PCR sonuçlarına göre en yaygın tür % 87,5 prevalansla H. rodentium olmuştur. H. bilis, H. hepaticus ve H. muridarum türlerinin hiçbir tesiste tespit edilmediği çalışmada H. typhlonius % 12,5 prevalans oranıyla ikinci yaygın türdür. Gerbil bulunduran tek tesisten alınan kolon örneklerinde ise sadece H. rodentium ve H. typhlonius tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmaya konu olan bölgede, özellikle subklinik olmak üzere deney hayvanlarındaki enfeksiyonlara neden olan Helicobacter spp.'nin oldukça yaygın olduğu belirlenmiştir. Deney Hayvanı tesislerinin bu ajan yönünden takibinin yapılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Material-Method: Colon and stool samples were collected from a total of 230 animals, 10 mice, 10 rats and 10 gerbils, from separate cages randomly selected between the ages of 15- 22 weeks from each of the 11 licensed experimental animal facilities. From the DNA obtained, Helicobacter spp. 16S ribosomal RNA gene was determined by PCR method, and positive samples were determined by multiplex PCR. Results: The prevalence of Helicobacter spp. in mice was 90,91 %. According to the species-based PCR results of the positive samples, the most common species was H. rodentium with a prevalence of 90,91 %. In the study in which H. bilis and H. muridarum species were not detected in any facility, it was determined that H. typhlonius was the second most common species with a prevalence rate of 72,73 %, followed by H. hepaticus with a prevalence of 27.27 %. The prevalence of Helicobacter spp. in rats was 87,5 %. According to the PCR results of the positive samples, the most common species was H. rodentium with a prevalence of 87,5 %. In the study where H. bilis, H. hepaticus and H. muridarum species were not detected in any facility, H. typhlonius was the second common species with a prevalence of 12,5 % in rats. On the other hand, only H. rodentium and H. typhlonius were detected in the colon samples taken from a single facility containing gerbils. Conclusion: It was determined that Helicobacter spp., which causes infections in experimental animals, especially subclinical, is quite common in the study area.It is recommended that the Experimental Animal facilities moniterize for this agent.