Mitral kapak cerrahisi uygulanan hastalardapreoperatif pulmoner arter basıncınınpostoperatif sonuçlara ve mortaliteye etkisi
In patients who had mitral valve surgerypreoperative pulmonary arterial pressureeffect on postoperative outcomes and mortality
  1. Tez No: 849940
  2. Yazar: SERVET TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KERVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Mitral kapak cerrahisi ve/veya triküspit kapak cerrahisi geçiren hastalarda temelde preoperatif ve persistan pulmoner hipertansiyonun postoperatif mortaliteye ve diğer olumsuz sonuçlara etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2019-Aralık 2022 tarihleri arasında mitral kapak cerrahisi geçiren 742 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Bu hastalardan izole mitral kapak cerrahisi ve/veya triküspit kapak cerrahisi geçiren 415 hastadan elde edilen preoperatif, intraoperatif ve postoperatif veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Mitral kapak cerrahisi sonrası hastane içi mortalite %2,4 bulunmuştur. Mitral kapak cerrahisine eşlik eden pulmoner hipertansiyon oranı ise %89,9 olarak bulunmuştur. Hayatını kaybeden hastalarda hem preoperatif hem de postoperatif sPAB değerleri daha yüksek bulunmuştur. PH'si bulunan hastalardaki mortalite oranı %8,9 olarak bulunmuştur. Ortalama PPH oranı %60 olarak gözlenmiştir. Mitral kapak cerrahisine eşlik eden önemli triküspit yetmezliği oranı %29,8 bulunmuştur. Sonuç: PH'nin mortalite ve yeniden yatış ile ilişkili olmadığı görülmüştür. Ancak özellikle ileri derecelerdeki PH'nin hastane kalış sürelerini uzattığı bulunmuştur. PPH'nin mortalite ile ilişkili olmadığı bulunmuştur. Mitral kapak cerrahisine ek olarak triküspit kapak cerrahisi de geçiren hastalarda daha az PPH görüldüğü gözlenmiştir. AF'nin PPH için bir risk faktörü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of preoperative and persistent pulmonary hypertension on postoperative mortality and other negative outcomes in patients undergoing mitral valve surgery and/or tricuspid valve surgery. Materials and Methods: 742 patients who underwent mitral valve surgery between February 2019 and December 2022 were evaluated. Preoperative, intraoperative and postoperative data obtained from 415 patients who underwent isolated mitral valve surgery and/or tricuspid valve surgery were retrospectively examined. Results: Mortality of inside the hospital after mitral valve surgery was found to be 2,4%. The rate of pulmonary hypertension accompanying mitral valve surgery was found to be 89.9%. Both preoperative and postoperative sPAP values were found to be higher in patients who died. The mortality rate in patients with PH was found to be 8.9%. The average PPH rate was observed to be 60%. The rate of significant tricuspid regurgitation accompanying mitral valve surgery was found to be 29.8%. Conclusion: PH was not found to be associated with mortality and readmission. However, it has been found that especially advanced degrees of PH prolong hospital stays. PPH was not found to be associated with mortality. Added tricuspid surgery has been observed to be associated with a lower incidence of PPH. AF has been shown to be a risk factor for PPH.