Değişik bitki aktivatörlerinin patatesin bazı tarımsal özellikleri üzerine etkisi
The effects of the different plants activators on the some agronomical traits in potato
- Tez No: 255772
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇAYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada bitki aktivatörleri sınıfında ruhsatlı olan Harpin Ea proteini ve Lactobacillus acidophilus fermantasyon ürünü içeren bitki aktivatörlerinin, Ege Bölgesi'nde yaygın olarak üretimi yapılan patates çeşitlerinin (Burren, Orla ve Safrane) morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerine etkileri 2007 yılında araştırılmıştır.Bitki Aktivatörü uygulamaları sonucunda her üç çeşitte de toplam yumru verimi üzerinde istatistiksel anlamda fark bulunmuştur. Bununla birlekte, pazarlanabilir yumru sayısı ve ağırlığı üzerinde istatistiksel anlamda çeşide bağlı olarak değişen %5 ile %14 arasında olumlu bir iyileşme saptanmıştır. En yüksek etki ise %14' lük artış ile Safrane çeşidinde Lactobacillus acidophilus fermantasyon ürününü içeren aktivatör uygulamasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological and physiological effects of Harpin Ea and Lactobacillus acidophilus fermentation product which are registered in plant activator class on three potato varieties (Burren, Orla and Safrane) which are grown widely in Aegean Region were searched in 2007.There is statistical differences between activators applications in terms of total tuber yield at all varieties. However, an significant increase varied between 5 % and 14 % compared to control variety for number and weight of marketable tubers were found depending studied varieties. The highest effect was obtained from Safrane variety at activators applications including Lactobacillus acidophilus with an increase of 14 %.