Seramik kabuklu döküm yöntemleri
Ceramic shell casting methods
- Tez No: 84994
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT G. KINIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Seramik kabuklu döküm yöntemleri düzgün yüzeyli, yüksek boyutsal hassasiyetli, ince ayrıntıların elde edilebildiği döküm yöntemleridir. Bu döküm yöntemleri demir esaslı ve demir dışı alaşımlar için kullanılmasının yanında daha çok yüksek erime noktalı alaşımların dökümünde tercih edilir. Yeni bir yöntem olmamalarına rağmen ticari uygulaması 20. yy. 'in ikinci yarısında gerçekleşmiştir. Bu tezin kuramsal kısmı, seramik kabuklu hassas döküm ve seramik kalıba döküm yöntemlerinin tanımlanması, genel özellikleri ve bu tezin esasını teşkil eden etil silikat bağlı Şov (Shaw) karma seramik kalıp üretimini kapsamaktadır. Deneysel çalışmalarda vagon tekerleğinin dökümünde gerekli olan karma kalıbın tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Seramik kalıp hazırlanmasında destek malzemesinin tane boyutu, seramik tozların ve bağlayıcının bileşimi belirlenmiştir. Pelteleşmenin seramik kabuğunun özellikleri üzerinde önemli etkisi olduğundan, değişik koşullarda seramik bulamacın pelteleşme miktarının belirlenebilmesi amacıyla yeni bir düzenek geliştirilmiştir. Üretilen seramik kalıpların sertleştirme işlemi alevle yakılarak yapılmıştır. Seramik kalıbın ısıl özellikleri alüminyum alaşımından tekerlek dökülerek test edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Casting methods using ceramic shell give near net shape with smooth surface and high details. Ceramic shells are used both for ferrous and non-ferrous alloys. However they are generally preferred for high temperature materials. Although technologies are quite old industrial application become viable on the second half of 20. century Theoretical parts of this thesis covers brief description of investment casting and ceramic mold casting methods, their general properties and in more detail, ethyl silicate bonded Shaw composite mold production which is the main part of this study. In the experimental work, a ceramic mold is designed and produced to be used in casting of wagon wheel. In production of ceramic mold suitable grain size of back up refractory, composition of ceramic powder and its binder are determined. Since effect of jelling on the final properties of the ceramic shell is important, a new device has been developed to determine the viscosity of the jell maden different conditions. Stabilization of mold is achieved by burning surface of ceramic mold with oxy-acetylene torch to remove alcohol or any other volatiles. On the last stage of experiments, thermal properties of the ceramic mold has been tested by casting aluminum alloy wheels. Vll