Acil servise st elevasyonlu akut miyokard infarktüsü (STEMİ) ile başvuran ve primer perkütan koroner girişim (PPCI) yapılan hastalarda ortalama trombosit hacminin (MPV), eritrosit dağılım genişliğinin (RDW) ve aVR derivasyonundaki st elevasyonunun kısa dönem mortaliteye etkisi
Patients presenting to the emergency department with st-elevation myocardial infarction (STEMI) and undergoing primary percutaneous coronary intervention (PPCİ) were evaluated for the impact of mean platelet volume (MPV), red cell distribution width (RDW), and st elevation in the aVR lead on short-term mortality
  1. Tez No: 850002
  2. Yazar: CAFER BAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Akut Koroner Sendromu (AKS) için yeni biyobelirteçlerin incelenmesi, bu hastalığın daha erken tanısının konulması, etkili bir tedavi planının oluşturulması ve prognozun belirlenmesi amacıyla önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Günümüzde, AKS'ye hızlı ve doğru bir şekilde konularak, tedaviye daha etkili bir şekilde başlanması ve hastaların prognozunun iyileştirilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada; ortalama trombosit haciminin (MPV), eritrosit dağılım genişliğinin (RDW) ve aVR derivasyonundaki ST elevasyonunun kısa dönem (30 günlük) mortaliteye etkisini araştırarak sağkalımın artırılması için yeni parametrelerin geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlandı. 1 Ocak 2020- 1 Ocak 2023 tarihleri arasında acil serviste kardiyak şikayetlerle başvuran, geliş elektrokardiyogramında (EKG) ST segment elevasyonu olan perkütan koroner girişim (PCI) yapılan hastalar dâhil edildi. Çalışmamızda hastaların demografik bilgiler, EKG, hemogramı ve 30 günlük mortalite bilgisi veri olarak kullanıldı. Veriler hastane bilgi yönetim sistemi, ölüm bildirim sistemi veya telefonla iletişim kurularak elde edildi. Hastaların yaş ortalaması 61,34 idi. STEMİ hastalarının 268'i (%81,5) erkek, 61'i (%18,5) kadın hastalardan oluşmaktadır. STEMİ geçiren hastaların 148'i (%45) inferior, 159'u (%48,3) arterior ve 22'si (%6,7) diğer MI olduğu görüldü. 34 hastaya (%10,3) koroner arter by-pass greft (CABG) uygulanmıştır. Hastaların laboratuvar değerlerinde; lökosit (WBC) 12,16 ×109/L, hemoglobin (HGB) 14,14 g/dL, MPV 9,55 fl, nötrofil/lenfosit oranı (NLR) 5,20, CRP 18,92 mg/L, CK-MB 18,92 ng/ml, troponin 408,89 ng/ml, INR 1,07 ve RDW %13,87 şeklindeydi. MI çeşidi; cinsiyet, hipertansiyon (HT), diyabet (DM), kroner arter hastalığı (KAH), mortalite ve yaşa göre anlamlı değildi. AVR'de ST elevasyonu ve laboratuvar değerlerinin (WBC, HGB, RDW, MPV, NLR, CRP, CK-MB, INR) karşılaştırılması sonucunda aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Examining new biomarkers for Acute Coronary Syndrome (ACS) is an important research area, as it can lead to earlier diagnosis, more effective treatment plans, and improved prognosis. Nowadays, diagnosis of ACS quickly and accurately is of great importance in terms of starting treatment more effectively and improving the prognosis of patients. It investigated the effects of mean platelet volume (MPV), erythrocyte distribution width (RDW), and ST elevation in the aVR lead on short-term in-hospital (30-day) mortality. Between January 1, 2020 and January 1, 2023, patients who presented to the emergency department with cardiac complaints and had ST segment elevation on the admission electrocardiogram (ECG) and underwent percutaneous coronary intervention (PCI) were included. In our study, demographic information, electrocardiogram, hemogram and 30-day mortality information of the patients were used as data. Data were obtained through the hospital information management system, death notification system or telephone contact. The average age of the patients was 61.34. Of the STEMI patients, 268 (81.5%) were male and 61 (18.5%) were female. Of the patients who had STEMI, 148 (45%) had inferior MI, 159 (48.3%) had anterior MI, and 22 (6.7%) had other MI. Coronary artery bypass graft (CABG) was applied to 34 patients (10.3%). In the laboratory values of the patients; leukocyte (WBC) 12.16 ×109/L, hemoglobin (HGB) 14.14 g/dL, MPV 9.55 fl, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) 5.20, CRP 18.92 mg/L, CK- MB was 18.92 ng/ml, troponin was 408.89 ng/ml, INR was 1.07 and RDW was 13.87%. MI variety; It was not significant according to gender, hypertension (HT), diabetes (DM), coronary artery disease (CAD), mortality and age. As a result of comparing ST elevation and laboratory values (WBC, HGB, RDW, MPV, NLR, CRP, CK-MB, INR) in aVR, no statistically significant difference was observed between them.