Fibrotik akciğer hastalıklarında miyokardiyal fibrozis ve kardiyak fonksiyonların mrg ile değerlendirilmesi
Evaluation of myocardial fibrosis and cardiac function in fibrotic lung diseases by mri
- Tez No: 850003
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada fibrotik akciğer hastalıklarında (FAH) kardiyak fibrozis ve kardiyak fonksiyonların manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile değerlendirilmesi amaçlandı. Otuzbeş fibrotik akciğer hastalığı ile takip edilen hasta ve 17 sağlıklı gönüllü prospektif olarak değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunda miyokard T1 relaksasyon değeri, akciğer parankim T1 relaksasyon değeri, diyastolik disfonksiyon ve hasta grupta ekstrasellüler hacim ölçümü yapıldı. Akciğerlere yönelik T1 haritalamada hasta grubunda fibrozis bulunan alandan ve morfolojik olarak normal gözlenen parankimden ölçümler yapıldı. Hasta grupta ortalama yaş 61,69 iken kontrol grubunda ortalama yaş 32 olarak hesaplandı. Hasta grupta yaş ortalaması kontrol gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate cardiac fibrosis and cardiac function in fibrotic lung disease with magnetic resonance imaging. Thirty-five patients with fibrotic lung disease and 17 healthy volunteers were prospectively evaluated. Myocardial T1 relaxation value, lung parenchymal T1 relaxation value, diastolic dysfunction and extracellular volume were measured in the patient and control groups. T1 mapping measurements of the lungs were made from fibrotic parenchyma and from morphologically normal parenchyma in the patient group. The mean age was 61.69 years in the patient group and 32 years in the control group. The mean age was statistically significantly higher in the patient group than in the control group.