Heterochromatin effects in friedreich's ataxia and sexual dimorphism
Friedreich ataksisi ve eşeysel dimorfizmde heterokromatin etkileri
- Tez No: 850017
- Danışmanlar: PROF. DR. RICHARD FESTENSTEIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Imperial College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Heterokromatin, gen ifadesinin negatif regülasyonunda rol oynamaktadır. Heterokromatinin RNA polimeraz-II (RNAPII) aracılı transkripsiyon üzerindeki etkilerini anlamak için bu çalışma, anormal gen sessizleşmesi genişlemiş (GAA)n tekrarları tarafından indüklenen ve tedavi edilemeyen nörolojik bir bozukluk olan Friedreich ataksisi'ne (FRDA) neden olan FXN genine odaklandı. Burada, sessizleşen FXN lokusunun heterokromatik histon belirteçleri H3K9me3, H3K27me3 ile modifiye edildiği ve HP1β ile bağlandığı bulundu. Bu patolojik heterokromatinizasyon, histon deasetilaz inhibitörü nikotinamid tarafından kısmen tersine çevrildi ve FXN ifadesi in vitro, ex vivo ve in vivo ortamda potansiyel terapötik seviyelere yükseltildi. Ayrıca, RNAPII'nin FXN geninin ilk ekzonunda durakladığı ve FRDA'da proteazom tarafından parçalandığı, ancak sağlıklı hücrelerde bunun olmadığı gösterildi. Bu, heterokromatin belirteçlerini anımsatan bir desen çerçevesinde, sessizleşmiş FXN lokusunda artmış proteazom bağlanması ile ilişkilendirildi. Önemli olarak, proteazom inhibisyonu FRDA'da duraklamış RNAPII seviyelerini kısmen kurtardı ve FXN'i in vitro ortamda potansiyel terapötik seviyelere yükseltti. Dahası, sağlıklı insan hücreleri ve yabanıl fare timusu ile yapılan deneyler, diğer heterokromatik bölgelerde (örn. perisentromerik tekrarlar ve SINE'ler) zenginleşmiş proteazom bağlanma seviyelerini ortaya çıkardı ve bunlar da proteazom inhibisyonu ile yeniden ifade edilebildi. Bu durum, patolojik FXN lokusunda görülen etkinin daha genelleştirilmiş bir fenomenin özel bir örneğini temsil ettiğini öne sürmektedir. Genel olarak, bu sonuçlar, heterokromatinin gen sessizleşmesi durumunda nasıl korunabileceğine dair yeni bir mekanizma sunmaktadır. Bu tezde, heterokromatin etkileri cinsiyete özgü gen ifadesi ile ilişkili olarak da incelenmiştir. Mikrodizileme analizleri, cinsiyete değil cinsiyet kromozomu tamamlayıcılığına duyarlı yüzlerce otozomal geni ortaya çıkardı. HP1β tarafından baskılanan genler ve SINE elemanları bu gen grubu içinde yüksek miktarda temsil edilmekteydi ve bu da heterokromatin, proteazom bağımlı gen inaktivasyonu ve cinsiyete özgü gen ifadesi arasında potansiyel bir bağlantıyı öne sürdü. Sonuçlar, cinsiyete özgü genlerin düzenlenmesinde yeni bir katmanı ve eşeysel fizyoloji ile hastalıktaki cinsiyet eğilimini anlamak için yeni çıkarımları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Heterochromatin is implicated in the negative regulation of gene expression. To understand the effects of heterochromatin on RNA polymerase-II (RNAPII) mediated transcription, this study focused on the FXN gene where abnormal silencing induced by expanded (GAA)n repeats causes Friedreich‟s ataxia (FRDA), an incurable neurological disorder. Here, the silenced FXN locus was found to be modified by the heterochromatic histone marks H3K9me3, H3K27me3 and bound by HP1β. This pathological heterochromatinisation was partially reversed by the histone deacetlyase inhibitor nicotinamide, which upregulated FXN expression to potentially therapeutic levels in vitro, ex vivo and in vivo. In addition, RNAPII was shown to be stalled in the first exon of the FXN gene and degraded by the proteasome in FRDA but not in healthy cells. This was linked to increased proteasome binding at the -silenced FXN locus in a pattern reminiscent of the heterochromatin marks. Importantly, proteasome inhibition restored stalled RNAPII levels in FRDA and upregulated FXN to potentially therapeutic levels in vitro. Moreover, experiments with healthy human cells and wild-type mouse thymus revealed enriched levels of proteasome binding in other heterochromatic regions (e.g. pericentromeric repeats and SINEs) which were also de-repressed by proteasome inhibition; suggesting that the effect seen on the pathological FXN locus represented a specific example of a more generalised phenomenon. Overall, this introduces a novel mechanism whereby heterochromatin might be maintained in a silent state. In this thesis, heterochromatin effects were also investigated in relation to sexually dimorphic gene expression. Microarray analyses revealed hundreds of autosomal genes sensitive to sex chromosome-complement rather than gender. HP1β-repressed genes and SINE elements were over-represented within this gene group suggesting a potential link between heterochromatin, proteasome-dependent silencing and sexually dimorphic gene expression. The results reveal a novel layer in the regulation of sexually dimorphic genes with implications for understanding sex-bias in physiology and disease.