Deneysel metanol intoksikasyonu oluşturulan sıçanlarda, steroid ve eritropoietin tedavilerinin optik sinir üzerindeki histopatolojik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of histopathological effects of steroid and erythropoietin treatments on the optic nerve in experimental methanol intoxication rat
  1. Tez No: 684635
  2. Yazar: BURCU ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Sıçanlarda deneysel olarak oluşturduğumuz metanol intoksikasyonu tablosunda eritropoietinin histopatolojik etkilerini değerlendirip, bunu steroid tedavisinin etkileri ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamızda 40 adet wistar albino sıçanın, 60 gözü kullanıldı. Her biri 10 sıçandan oluşan grup 0, 1, 2, 3 olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Grup 0 kontrol grubuydu, herhangi bir ajan verilmedi. Grup 1' e metanol, etanol, metotreksat verildi. Grup 2'ye, grup 1'den faklı olarak steroid tedavisi eklendi. Grup 3'e ise Grup 2'den farklı olarak rekombinat insan eritropoietin tedavisi eklendi. İki haftalık süre sonucunda sıçanların optik sinirleri diseke edildi ve histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Metilprednizolon alan grupta elektron mikroskobik incelenmesinde, miyelinli sinir liflerinin çoğunluğunda miyelin kılıf ile aksoplazmadaki mitokondriyon, nörotübül ve nörofilamanların normal yapılarını korudukları dikkati çekti. Grup 1'de ise birçok alanda miyelinli sinir liflerinde önemli dejeneratif değişikliklerin meydana geldiği görüldü. Miyelinli aksonların sayısı, grup 1 ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde artmış bulundu. Eritropoietin ile tedavi edilen grupta görülen dejeneratif değişikliklerin, tedavi uygulanmayan grup 1'e kıyasla daha sınırlı olduğu görülse de, metilprednizolon verilen gruba göre bu değişikliklerin daha şiddetli olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to evaluate the histopathological effects of erythropoietin in methanol intoxication, which we experimentally created in rats, and compare it with the effects of steroid treatment. Materials-Methods: We used 60 eyes of 40 rats In our study. We formed four groups, each containing 10 mice, groups 0, 1, 2, 3. Group 0 was the control group, no agent was given. Group 1 was given methanol, ethanol, methotrexate. Steroid treatment was added to group 2, which was different from group 1. Unlike Group 2, recombinant human erythropoietin treatment was added to Group 3. In the study, oral methanol was given to the rats one week after intraperitoneal methotrexate administration to groups 1, 2, 3. Oral ethanol was given 4 hours later following oral methanol. In addition to all these, the second group received high dose intraperitoneal methyl prednisolone for 3 days, and the third group received intraperitoneal recombinant human erythropoietin for 3 days. At the end of the two-week period, the optic nerves of the rats were dissected and examined histopathologically. Results: In the electron microscopic examination of the methylprednisolone group, it was noted that the myelin sheath in the majority of myelinated nerve fibers and the mitochondria, neurotubules and neurofilaments in the axoplasm maintained their normal structures. It was observed that oligodendrocytes encircled the myelinated axons and generally maintained their normal thin structure. In the group 1, significant degenerative changes were observed in many areas of myelinated nerve fibers. It was noted that in oligodendrocytes there was an increase in heterochromatin in the nucleus and vacuolization in the cytoplasm. The number of myelinated axons was found to be significantly increased compared to the group 1. Although the degenerative changes seen in the group treated with erythropoietin were more limited compared to the untreated group 1, these changes were more severe than the group treated with methylprednisolone.