Yenilebilir enerji kaynakları ve sürdürülebilir kalkınma - BRICS-T ülkeleri için panel veri analizi
Renewable energy resources and sustainable development -panel data analysis for BRICS-T countries
- Tez No: 850023
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünyanın doğal döngüsü içerisinde kendiliğinden var olan yenilenebilir enerji kaynakları kendini yenileyebilme özelliğine sahip oldukları için sınırsızdırlar. Bu açıdan yenilenebilir enerji kaynakları sürdürülebilirliği dolayısıyla kalkınmayı da sağlayacak tek alternatif kaynaktır. Bu anlamda çalışmada BRICS-T ülkelerinin 1990-2020 yılları arasında yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilir kalkınma üzerinde ne yönde etkisi olduğu araştırılmıştır. Değişkenlerin birim kök analizleri için Pesaran (2007)'nin CIPS testi, yatay kesit bağımlılığı için Breusch-Pagan (1980)'nın LM testi, homojenlik analizi içinse Pesaran ve Yamagata (2008)'nın Delta testi kullanılmıştır. Değişkenlerin eşbütünleşik olup olmadığının araştırması ise Gergenbach, Urbain & Westerlund (2016) eşbütünleşme testi ile yapılmış ve uzun dönem katsayıları Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi (AMG) ile tahmin edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, tüm ülkelerde kişi başı milli gelir artarken, bununla birlikte karbondioksit salınımı da artıyor. Ancak, yenilenebilir enerjinin payındaki artış, Rusya hariç diğer ülkelerde bir birim kişi başı milli gelir için gereken karbondioksit miktarını azaltıyor. Rusya'da ise bu ilişki istatistiksel olarak anlamsız.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources, which naturally replenish themselves within the Earth's natural cycles, are considered limitless due to their ability to self-renew. From this perspective, renewable energy sources are seen as the only alternative that can promote development through sustainability. In this regard, the study investigates the impact of renewable energy sources on sustainable development in BRICS-T countries between 1990 and 2020. Pesaran's (2007) CIPS test was employed for unit root analyses, Breusch-Pagan's (1980) LM test for cross-section dependence, and Pesaran and Yamagata's (2008) Delta test for homogeneity analysis. The investigation into whether the variables are cointegrated was conducted using the cointegration test by Gergenbach, Urbain & Westerlund (2016), and long-term coefficients were estimated using the Augmented Mean Group (AMG) estimator. According to the study's findings, while per capita GDP increases in all countries, carbon dioxide emissions also rise. However, the increase in the share of renewable energy, except for Russia, reduces the amount of carbon dioxide emissions required to generate one unit of per capita GDP in other countries. This relationship is statistically insignificant in Russia.