4857 sayılı İş Kanunu uyarınca uzaktan çalışmada işverenin iş kazası ve meslek hastalığından hukuki sorumluluğu
Pursuant to the Labour Act No. 4857, legal liability of the employer for occupational accidents and occupational diseases in remote working
  1. Tez No: 850046
  2. Yazar: KÜBRA GÜNEY ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Evde çalışma ve tele çalışmayı kapsayacak şekilde bir çatı kavram olarak karşımıza çıkan ve çalışmamızın ana temasını oluşturan uzaktan çalışma modeli, COVID-19 pandemisinin de etkisiyle yavaş yavaş yeni normal haline gelmeye başlamıştır. Uzaktan çalışma modeli, ilk defa 4857 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesine yapılan değişiklikle mevzuatta yer bulmuştur. Tezimizde uzaktan çalışma modeli, türleriyle birlikte incelenmiş ve uzaktan çalışmada meydana gelen iş kazası ve meslek hastalığının tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Daha sonra işverenin hukuki sorumluluğun çerçevesi belirlenmiş, aynı zamanda bu belirlemenin işveren mali sorumluluk sigortasıyla bağlantısı ile sınırlı olarak sorumluluk sigortasının kapsamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The remote working model, which appears as an umbrella concept to cover home working and teleworking and constitutes the central theme of our study, has gradually started to become the new normal with the effect of the COVID-19 pandemic. The remote working model has been included in our legislation for the first time with the amendment to Article 14 of the Labour Act No. 4857. In our thesis, the remote working model is examined together with its types and is tried to determine the occupational accidents and diseases that occur in remote working. Then, the framework of the employer's legal liability is determined. At the same time, limited to the connection of this determination with the financial liability insurance, the scope of the employer's financial liability is analyzed.